С 6 златни монети от намерените в Девня може да се купи чисто нов "Майбах"
Автор: Стоян Маджиров 16:12 / 01.10.2019Коментари ()11032
©
Продължават разкопките в археологическия резерват "Марцианополис“ в Девня, като засега няма яснота дали те ще бъдат удължени. След като в събота там бе открито златно монетно съкровище, в понеделник директорът на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко е написал заявление до Министерството на културата за допълнително финансиране в размер на 20 хил. лева, но засега официален отговор от ведомството няма.

Откритите до момента златни монети са 16 и са в отлично състояние. Повечето от тях – 14. бр., са с лика на император Тедосий II, една – на съпругата му Елия Евдокия и още една – на братовчед му Валент III, който е бил император на Западната Римска империя.

Преди 15 века всички тези монети са имали много висока покупателна стойност и ако тогава са се произвеждали автомобили "Майбах“, с 6 златни монети късноантичният човек е можел да си купи чисто нов автомобил от тази марка, коментира ръководителят на експедицията д-р Христо Кузов.

Теренът, в който бе открито златното съкровище, се намира в района на девненската болница и досега не е проучван. Избран е по интуитивен път, разкри д-р Кузов. В земните пластове археолозите попаднали на късноантично жилище от V век, чийто собственик е скрил своето има́не при нападението на Марцианопол от хуните.

"Напълно е възможно богато военно лице, занаятчия или просто богат гражданин аристократ да е бил собственик на тази значителна монетна находка“, коментира д-р Михаил Христов от Историческия факултет на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий“.

"И от научна гледна точка тези монети са много интересни, защото са в много сигурен контекст, тоест не са разсипани, не са разпиляни, те са в една сграда, която вероятно е унищожена при хунските нашествия“, допълни археологът на свободна практика д-р Николай Русев, който също участва в девненската експедиция.

Заедно със златните монети се вадят и голямо количество бронзови, които са били за всекидневни разходи на тогавашното население на град Марцианопол, чиито руини лежат под съвременния квартал "Река Девня“. Паралелно с това се открива и късноантична архитектура, което дава допълнителна представа на учените за начина на живот в Марцианопол.


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/S-6-zlatni-moneti-ot-namerenite-v-Devnya-mozhe-da-se-kupi-chisto-nov-Maibah-902390
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.