Днес е 24-ти май - най-българският празник, денят на Светите братя Кирил и Методий, денят на славянската писменост и българската култура. За нас този ден е още по-тържествен, още по-весел, още по-голям, защото на него всяка година отбелязваме патронния празник на училището, заяви в приветсвието си директорът на училището Румяна Петрова и допълни: Вече 130 години училището в село Кадиево пръска искрите на образованието, 130 години посреща и изпраща своите възпитаници, 130 години сигурни стъпки по стръмния друм на знанието. Много дни и много учебни срокове са изминали, за да стигнем до днешния ден, когато в началото на 21-вия век отбелязваме 130-т годишнината на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий" в село Кадиево. Този браузър не поддържа видео елемента.
Директорът Румяна Петрова припомни исторически факти, свързани с учебното заведение. Обръщайки поглед назад, намираме първата история, изпълнена със събития и преплетена с много човешки съдби. Една история, започнала през есента на 1880 година. От гледна точка на културното развитие 130 години са един незначителен период, но за нас те представляват поколения млади хора, жадни за знания. От начало - начално училище с един учител, със слети класове. Но със много ентусиазъм, с много желание и любов за образование. Нашето училище изгражда своя облик през годините чрез своите умни, интилигенти, понякога своенравни, но можещи и знаещи деца, чрез десетките висококвалифицирани, сърцати и всеотдайни учители. На празник като днешния дължим дълбок поклон и преклонение пред тези, които бяха преди нас, дължим и доверие към учителя на 21-вия век, защото на него се възлага мисията да опази пътя и духовността на българската нация, каза още г-жа Петрова.
Първоначално училището се е намирало на 300 метра от сграда, в която сега се помещава. Било е с малко стаи, а децата са били много и са учили на две смени. Обстоятелствата налагат да се премести училището, като за целта е отстъпена сградата на областно управление на полиицята. Била е само на един етаж и впоследствие започва да се разширява и надгражда, като всичко се прави със средства от населението. През 1931-ва година по идея на тогавашния първи учител и директор Манол Пещерски се чества за пръв път празника на училището и от тогава то носи името на Светите братя Кирил и Методий.
От създаването си и до сега училището в село Кадиево е средищно. В него образование получават и децата от селата Оризари и Злати Трап. Днес в учебното заведение учат 107 ученици от 1-ви до 8-ми клас.
На празника в село Кадиево приветствия бяха поднесени от името на министъра на образованието Сергей Игнатов и от Регионалния инспекторат на МОМН . За постигнати високи резултати, за дългогодишната й отдаденост на училището и за изключителния й принос за развитието на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий" - Кадиево, бе отличена началната учителка Стоянка Иванова. А възпитаниците на учебното заведение зарадваха всички с богата музикално-театрална програма - песните, стиховете, прекрасната драматизация на „Криворазбраната цивилизация" и на български народни приказки накараха присъстващите да преживеят истински Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. По традиция празникът завърши с кръшно българско хоро в двора на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий" - село Кадиево.
(с) ПОТВ