20 земеделци от 3 общини - на среща, организирана от ГЕРБ Стамболийски
Час и половина 20 стопани разговаряха по горещи проблеми със специалисти от областните и общинската земеделски служби и Напоителни системи на среща в Стамболийски, организирана от ,естната структура на ГЕРБ. Сред земеделските производители имаше и хора от съседните общини Перущица и Кричим.
"Няма достатъчно информация за кандитстването по различните мерки на европейските земеделски програми", оплака се в началото на срещата Стоян Мишев от Перущица и предложи да се направят центрове за по-подробна информация на земеделците по места. Директорът на Областна служба "Земеделие" Велина Панчева категорично отрече липсата на информация и обясни, че пълна информация стопаните могат да получават във всеки един момент от общинските служби по земеделие, а ако те не са подготвени да им отговорят на някой въпрос, има още няколко възможности: Националната служба "Съвети в земеделието", която се намира на 1-ия етаж във Водната палата в Пловдив, в Регионалния клон на Държавен фонд "Земеделие" в областния град и в интернет страниците на Министерството на земеделието и ДФ "Земеделие".
Сред горещо разискваните въпроси след това се оказа акцизът на нафтата за земеделските стопани; предложенията на местните за изравняване на субсидиите с тези на европейските стопани, както и изплащането им да се съобразява с типа култура, а не с площта, която се обработва.
Всичко това е договаряно с Европейския съюз преди още България да се присъедини към него и тъй като става дума за период 2007-2013 година, няма как в средата му да се правят промени, обясниха представителите на земеделските служби. На срещата стана ясно, че за акциза тази година се обсъжда нова държавна помощ, а другото, което на ниво Министерство на земеделието и храните е направено е, че има постъпки към ЕК да се прехвърлят финансови средства от мерките, по които има по-слаб интерес към тези, които са най-популярни сред земеделците. Например за мярка 121 - модернизиране на селските стопанства - по която бюджетът за тази година вече е изчерпан, се водят преговори да бъдат прехвърлени субсидии от някои други мерки, които не са толкова атрактивни.
По въпросите с напояването се оказа, че хората се оплакват не от неговата липса, а от това, че им идва скъпо да плащат и че каналите са неподдържани и разбити. "Намляване на цената е невъзможна, но трябва да подчертая, че и сега в пловдивско за напояване се плаща 13 стотинки на кубик, което е наполовина по-евтино от цената, която е определило Министерството на земеделието и храните - 25 стотинки на кубик", заяви Христина Танчева, управител на Напоителни системи Пловдив. Тя обясни на стопаните още, че разбитите канали, за които говорят, са всъщност общинска канализационна мрежа, бивша собственост на ТКЗС и ако искат да се стопанисва по-добре трябва да потърсят отговорност от Общината или да направят сдружение за напояване и така сами да се грижат за състоянито им.
На срещата някои от хората открито заявиха, че като не им стигат парите, доста стопани поливат незаконно. "Има много загуби не само в Стамболийски, но и в цялата област - съобщи Танчева, но предупреди, че контролът е засилен и преди броени дни е установен случай в село Труд. "В момента земеделецът, който е поливал големи насаждения без да плаща, вече е даден на Прокуратурата", каза още Танчева. Тя посъветва хората въпроси, свързани с изтичане на вода от извори, да отправят към Басейнова дирекция Пловдив.
На срещата общинският ръководител на ГЕРБ Стамболийски Стоян Богданов обясни, че офисът на местната структура на ул. "Въча" 2 е отворен всеки делничен ден от 15 до 19 часа и в него хората могат да оставят сигнали и въпроси и към присъстващите на срещата общински съветници от ГЕРБ Жанета Иванова и Диана Александрова, както и към народните представители от ГЕРБ от 17 МИР Пловдив Област.