ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Общество
Криминални
Институции
Бизнес
Аязмо край Асеновград връща зрението
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:56 / 13.09.2015Коментари (0)3051
© 24 часа
Чудотворната икона в Араповския манастир спасила младеж в кома

Стотици вярващи от цялата страна прииждат в Араповския манастир край Асеновград, за да пият от аязмото. Смята се, че водата в него e благословена и възвръща зрението.

Хората се редят на опашка и чакат часове, докато напълнят тубите и бутилките си от тънката струйка.

Легенда разказва, че управителят на Станимъка (старото име на Асеновград - б.а.) Арап ага имал дъщеря, която не можела да вижда. Възрастна кадъна сънувала мястото с целебния извор и казала на бея да заведе там детето си.

Турчинът изпълнил поръката, момичето се наплискало и прогледнало.

Жители на близките села Златовръх, Патриарх Евтимово, Избегли и Конуш твърдят, че историята с излекуваната щерка на агата е истинска, защото той дал пари за малък параклис около извора и дарил чифлика си. В същия имот през 1856 г. започнало строителството на манастира. Официалното му име е "Св. Неделя", но е по-известен като Араповския.

Той е единственият у нас, изграден по време на османското робство в полето.

"Водата в аязмото не е изследвана досега, но поклонниците са убедени, че е лековита. Идват хора отдалеч по всяко време, затова вратата на параклиса не се заключва", казва йеромонах Киприян, ефимерий на манастира.

В летописната книга на обителта е записано чудо с 11-годишно сляпо дете от Димитровград, което се случило през 1998-а. Момчето пренощувало в манастира, а на сутринта се измило на аязмото и започнало да различава образи.

Славата на извора се е разнесла и в чужбина, откъдето идват организирани групи, за да си налеят вода. Най-много са от Турция.

Изселничката Садие Мехмедова чула за целебния чучур при гостуване на свои роднини в Шумен и се отбила в Араповския манастир на път за Турция.

"С високо очно налягане съм заради кръвното. Лекарствата не дават ефект. Водата е помогнала на толкова хора, дано и аз да имам късмет", моли се жената, докато налива дамаджани.

В параклиса с аязмото идват и специалисти по иконопис, привлечени от автентичните фрески по стените, изографисани от Георги Данчов, сподвижник на Левски. Същият майстор и учителят му Алекси Атанасов са изписали и манастирската църква, строена от 1856 до 1859 г. В нея се намира иконата на Богородица, която е не по-малко прочута от лековитото аязмо - приписва ѝ се и чудодейна сила.

Изображението е било дарено от покойния пловдивски митрополит Паисий при освещаването на храма през 1862 г. Йеромонах Киприян, който служи в Араповския манастир от 16 г., сам станал свидетел на странна случка преди 8 г.

Тогава при него дошли родителите на младеж от Асеновград, изпаднал в кома след катастрофа край Карнобат. Пострадалият бил настанен в бургаска болница, където лекарите не давали големи шансове за живота му.

Майката и бащата раздали курбан в Араповската обител и поискали да им се чете молитва пред иконата на Божията майка. Минути след като излезли от църквата, им се обадили от болницата, че синът им е дошъл в съзнание.

На изображението се приписват и други чудеса, свързани с раждане на дълго чакани рожби. В летописната книга на манастира е разказана историята на учителка от близкото с. Златовръх, която в продължение на 6 г. нямала деца. Със съпруга ѝ обиколили много доктори, врачки и билкари, а накрая решили да се поклонят на иконата на Богородица в обителта.

Няколко месеца по-късно жената забременяла, а на следващата година родила момче.

През септември 1998 г. две асеновградчанки също станали майки след молитва пред Божията майка, пише в книгата за чудесата на Араповския манастир.

Поклонниците споделят, че изпитват странно усещане, когато застават пред иконата. Някои започват да плачат, на други им изтръпвали крайниците.

Изображението е поставено до самия вход на църквата, за да посреща всеки, който влезе.

Вероятно крадците, които проникнали в храма преди 20 г., не са знаели колко ценна е реликвата, защото я подминали. Задигнали други 10 икони.

Скоро след това ги заловили, но полицията успяла да открие само част от плячката. Оттогава манастирът не е спохождан от разбойници. През 2012 г. пловдивчанин направил сребърен обков за чудотворната икона и още 5 изображения от благодарност заради сбъднато съкровено желание.

Освен с лековитото аязмо и изображението на Богородица Араповският манастир е известен и с кулата на Ангел войвода - най-добре съхранения паметник на хайдутството у нас.

Каменната правоъгълна постройка се издига в двора на обителта. Малките прозорчета на първия етаж са служели за бойници. Помещенията отгоре са били използвани за живеене.

Според историческите данни през 1871-1872 г. Левски се е укривал в сградата. Преди демокрацията кулата е била любимо място за тежки купони на членове на Политбюро на БКП. От няколко години е етнографски музей.

Жители на околните села са дарили носии, китеници, земеделски сечива и предмети от бита, типични за Асеновградския край от епохата на Възраждането.

Срещу кулата на Ангел войвода са двете крила на манастира. Едното е в груб строеж и вече се руши, тъй като няма пари за довършването му.

Обектът е започнат по настояване на Людмила Живкова, но след смъртта ѝ е замразен. Според плана в двуетажната сграда е трябвало да има монашески килии с просторни чардаци.

Другият корпус също е необитаем, тъй като плаче за ремонт. В стаите няма легла, мазилката е олющена, а дървенията - изгнила. В същата постройка през 1980 г. са снимани сцените от "Дами канят", в които героят на Стефан Данаилов - инструкторът Яким Донев, прави любовни срещи с курсистките си.

Араповският манастир е място на действие в още хитови ленти - "Хитър Петър", "Чифликът край границата" и "Последният владетел на Балканите".

Манастирът е бил опожаряван два пъти - по време на османското робство и през Руско-турската освободителна война и е възстановяван със средства на жители на асеновградските села.

При разрушителното земетресение в Чирпан през 1928-а куполът на църквата пада. Две години по-късно е съграден наново от родолюбеца Николай Евров. Зографи пък възстановили унищожените от труса фрески в храма.

Изселничката от Шумен Садие Мехмедова (на преден план) се надява целебната вода да ѝ помогне. На снимката вляво - майка мие за здраве очите на детето си.

Източник: в. "24 часа"








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Регионални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: