А че такава връзка има, най-яркото доказателство е "българският Стоунхендж" край село Долни Главанак, община Маджарово.
Той все още не е толкова популярен като своя близнак в Англия, но е не по-малко интересен и уникален.
Мегалитното съоръжение е открито през 1998 г. от археолога д-р Георги Нехризов. Смята се, че е единственият кромлех в България. Самото име - кромлех - идва от бретонски език, където crom означава кръг, а lech - камък.
Кромлехът при Долни Главанак представлява окръжност с диаметър от около 10 м. Съставен е от вертикални каменни блокове със средна ширина 1 м, дебелина 0,5 м и височина 1,20-1,50 м. Уникалното, което отличава съоръжението в Долни Главанак от аналозите му в Европа- британския Стоунхендж и Карнак в Бретан, е, че каменните блокове са поставени директно върху скална основа, без да са правени специални дупки за тях. Те са стабилни поради подходящата си форма, а някои са укрепени с по-малки камъни. Отстоят един от друг на приблизително равни разстояния от около 90 см. Запазени в изправено положение са 9 вертикални блока, а три са паднали близо до мястото си.
Археологическото проучване на кромлеха показва, че той е изграден през втората фаза на ранножелязната епоха и е функционирал дълъг период от време, защото религиозни обреди са били извършвани и през късножелязната епоха.
В това свещено пространство са се извършвали ритуални действия от жреците, за което свидетелстват откритите там глинени съдове и метални предмети. Има находки, доказващи, че мястото е било почитано и през Средновековието. На юг от кромлеха се намират 2 по-малки съоръжения, където са открити останки от детски погребения, извършени чрез трупоизгаряне.
Коя цивилизация е издигнала светилището, остава загадка. Но сигурно е едно - че тя е била една и съща за цяла Европа. И може би е тръгнала именно от нашите земи.
Източник: в. "Стандарт"