Идеята за благотворителните акции се родила по време на големия транспортен проблем през 2008 година. За много пътуващи допълнителните всекидневни разходи за градски транспорт от новата автогара се оказали непосилни.
"Благотворителната кампания е една от акциите на нашия ученически съвет - казва директорката Румяна Парнарева. В него има представители на всички класове, председателката също е ученичка - Петя Баремова. От всеки клас има по 2-3 деца от бедни семейства. Съучениците им не могат да осигурят карти за цялата учебна година, но от време на време със събраните пари купуват 12-дневни карти. Все пак е помощ".
Ученическият съвет в школото има авторитет почти като на настоятелство. Организират се събрания, на които се обсъждат и добрите новини, и неприятните, като се търси най-доброто решение. Педагозите гласуват невероятно доверие на децата от неформалната организация, като дори са им възложили да дадат свои предложения как да бъде организиран учебният процес и какво биха желали да се промени.
Според шефката на училището не е нормално за услуга като образованието, изцяло предназначена за децата, никога да не е търсено тяхното мнение на потребители каква биха искали да бъде.
Предложенията на децата ще бъдат оформени като официален документ и ще бъдат внесени в деловодството на училището с входящ номер. Целта на това е учениците отсега да свикват как се върши административна работа и да са по-подготвени за подобни ситуации след завършването си. Парадоксално е, но има хора на по 30-40 години, които не знаят как се пише молба и "ги е срам" да подадат жалба. Причината е, че родното образование, поне досега, не подготвяше добре децата за истинския живот. Време е това да се промени, смята Румяна Парнарева.
Източник: в. "Марица"