Денят на фъстъка се чества в Садово от 2004 година по инициатива на кмета на общината Марин Йосифов. По традиция празникът се провежда всяка последна събота на месец март.
ИСТОРИЯ НА ФЪСТЪКА
Родината на фъстъците е Южна Америка. В Европа те са пренесени от Азия, откъдето произлиза и първоначалното им наименование - „китайски орех". Други източници обаче смятат, че семената на фъстъците са донесени на Стария континент директно от Америка от португалските мореплаватели.
Фъстъкът е маслодайно растение от семейство бобови, като в света са познати около 15 вида. Семената му са богати на мазнини, но съдържат и белтъци, въглехидрати и витамин В1. Използват се в консервната, сапунената и парфюмерийната промишленост.
Въпреки че първите сведения за фъстъците у нас датират от 1896 г., тази култура има практическо значение за българското земеделие от 1930 г. Основно тя се отглежда в два района - Пловдивски и Благоевградски, като площите не надхвърлят 30-40 хил. дка. Средният добив у нас варира между 100 и 150 кг от декар.
Годишно в света се засаждат над 200 млн. дка с фъстъци, като най-големите производители са Индия и Китай, следвани от Африка и Европа. Испания е рекордьор по добив на фъстъци - средно по 300 кг от декар, докато в Мароко се събират по 260 кг/дка, а в Египет - по 180 кг/дка.