Доц. Елена Николова: Участниците в международната школа по български език и култура си тръгват от Смолян с много добри впечатления
Заместник-директорът на филиала на Пловдивския университет “Паисий Хилендарски” в Смолян доцент Елена Николова пред радио “Фокус” - Смолян за провеждането на четвъртата международна школа по български език и култура.
Фокус: Госпожо Николова, разкажете ни повече за международната школа по български език и култура, провеждаща се във филиала на ПУ “Паисий Хилендарски “ в Смолян...
Елена Николова: За четвърта поредна година осъществяваме тази съвместна програма с Департамента за чуждоезиково обучение при СУ “Св. Климент Охридски”. Тази международна школа по български език и култура се провежда традиционно в департамента - бивш институт за обучение на чужди студенти и вече за четвърти път тази програма се осъществява и на територията на филиала в Смолян на ПУ. Тази година участниците в школата са от 6 държави : САЩ, Дания, Чехия, Белгия, Швейцария и Германия. До обяд се провеждат практическите занимания по български език, а следобяд предлагаме на участниците в школата опознавателни екскурзии, туристически преходи из околността. Предлага се изучаване на български народни танци, лекции по фолклор, традиционна култура, диалекти и всичко свързано с българския бит и култура, което интересува участниците в школата. Мотивацията на участниците е различна, някои са съпрузи на посланици и те имат някакви лични мотиви да научат български език и култура. И това, че избират част от програмата да бъде проведена в Родопите, говори за по-голям интерес към нашата планина, към нашия град. Ето вече за четвърти пореден път те избират тази програма. Ние сме доволни, че успяваме да задоволим интересите им и те винаги си тръгват от тук наистина обогатени и с много добри впечатления.
Фокус: Кой точно координира провеждането на тази школа?
Елена Николова: Аз съм координатор за програмата в Смолян и разбрах, че ще бъда включена в международния борд на школата, като съорганизатор и съответно всяка година ние предлагаме различни неща, в зависимост от интересите на участниците.
Фокус: В кои други български градове се провежда тази международна школа по български език и култура?
Елена Николова: Другите градове, в които се провежда тази школа са Елена, Свети Влас и във Велико Търново. Но се радваме се, че вече четвърта година интересът към Смолян се запазва и успяваме да осъществим тази съвместна програма, която вече се превърна в традиционна и се надяваме за вбъдеще също да продължим работата по школата.
Фокус: Как ще се провежда приемът на студенти тази година във филиала на Пловдивския университет в Смолян?
Елена Николова: Специалностите, които обявяваме тази година са 8, както и през миналата. Това са Туризъм, Маркетинг, Български език и английски език, Български език и история, История и география, Начална училищна педагогика с английски език, Математика и информатика и Екология. Утвърденият ни прием, по който ще приемем студенти тази година за всичките 8 специалности е 140 човека. Новото през тази кандидат-студентска кампания е промяната в балообразуването. Балообразуващи са единствено оценките от състезателните конкурсни изпити, които ще се провеждат тук във филиала от 27 юли до 2 август, както и пренесените оценки от успешно положени изпити в други висши училища. Така че няма да се вземат оценки от дипломата за средно образование, което означава, че е много важно кандидатите да се представят максимално добре на конкурсните изпити. Ние ги съветваме да се явяват на повече изпити, затова сме допуснали по-богата възможност за избор за предметите и дисциплините за съответните изпити. Така например за специалността “Туризъм” може да се кандидатства с два състезателни изпита - единият е по чужд език, по избор между английски, френски, немски или руски език, а другият изпит е по избор между български език, математика, география на България и история на България. Ако кандидатът се яви на няколко изпита, се взема най-високата оценка и така има по-голям шанс да се класира по-добре. Първото класиране ще бъде обявено до 15 август и ако за някои специалности има незаети места, ще обявим и второ класиране до 25 август. Записването на приетите студенти ще стане в началото на септември, а новата учебна година ще започне на 2 октомври.