Подозренията са, че скрити сили нарочно дразнят владиката Николай, който да се изкаже остро срещу министъра турчин Вежди Рашидов и така да бъде разпалено етническо напрежение. Не чужди служби, а архитекти и музейни работници са виновни, коментират запознати със скандала.
От месеци подопечните на Министерство на културата водят война с Пловдивския владика Николай. Той е известен с ортодоксалната си праволинейност и рязък език. Първата провокация срещу черковниците е за храма "Света Марина" в Пловдив, за който от Института за паметници на културата твърдят, че е облепен с тапети, разрушили стенописи. Втората ябълка на раздора е връщането на статута на музей на "Света Неделя", тъй като, според архитектите, не ставало дума за православен храм, а историческо място. Декларация, подписана от 70 архитекти от Пловдив, твърди, че не трябва да се палят свещи в храма, защото от дима ще се повредят и заличат историческите факти. Според тях златистият саркофаг, в който са изложени костите, нямал нищо общо с епохата от клането и бил кичозен.
От своя страна кметът на Батак Петър Паунов обяснява, че след канонизирането на баташките мъченици за светци с решение на общинския съвет "Света Неделя" е дарена безвъзмездно на Пловдивската митрополия. "Обмисляме вариант да бъде обособено място в двора, където свещниците ще стоят за постоянно. Искаме обаче то да бъде изградено така, че да не нарушава архитектурния ансамбъл на храма", заявява градоначалникът.
Той не приема и упреците, че мощите на мъчениците са поставени в позлатен саркофаг. Обяснява, че идната седмица в батак ще пристигне още един, защото в първия не успели да съберат всички кости при миропомазването им.
"Нямате представа какви бяха, когато ги вадихме от костницата. Беше пълно с мръсотия, мишотини. От един детски череп изпадна парче олово. Явно бе куршумът, с който е убито детето. Всички, които присъствахме, плакахме. Вижте сега костите в какво състояние са и как изглеждат. Изчистени, измити и миропомазани, както подобава на мощи", казва кметът.
Той е убеден, че така е изпълнено едно свято дело, което съвпада напълно и с желанието на жителите на Батак. "Искаме предците ни да почиват в мир. Не може амбициите и желанията на единици да нарушават спокойствието и паметта на баташките мъченици. В тази връзка заставаме зад Пловдивската митрополия", категоричен е Петър Паунов.
Източник: в. "24 часа"