Игуменът на Бачковския манастир прави електронен вариант на уникални книги от хранилищата на обителта. Те ще могат да се теглят от виртуална библиотека чрез код срещу заплащане. Дядо Борис готви проекта със съветите на специалисти от института по библиотечно дело в София. Сред интересните издания са късни ръкописи от XVI в., старопечатни евангелия от XVI-XVIII в. Има литература на руски, гръцки, църковнославянски, уникални вестници и списания от преди повече от век, повествования за църковния живот, молитвата и причастието. Съхранени са дори трудове на изпреварил времето си автор, който прокламирал правото и нуждата на жените също да се образоват, вместо само да шетат у дома.
До месец в обителта ще заработи новата библиотека, в която ценната литература ще може да се прелиства в книжния оригинал. Дядо Борис я стяга вече няколко години. "Често се заяждат къде отиват парите, които постъпват от толкова поклонници. Ето тук", разтваря вратата игуменът.
Коридор отвежда към читалните през галерия от образи. В нея по стените дядо Борис е наредил да бъдат изписани ликове на просветители - Черноризец Храбър, Йоан Екзарх, Константин Преславски, Паисий Хилендарски, Софроний Врачански. От иконописците Георги Филев и Йосиф Димитров поискал да изобразят цар Симеон по картината на Димитър Гюдженов. До него ще са ликовете на още двама царе с голям принос към книжнината и духовността - Борис и Петър.
Библиотеката е обзаведена с масивни резбовани мебели на тревненски майстори в духа на манастирския интериор. Зад витрините вече се редят изданията, които са възстановени. Общо около 50 000 тома има бачковската библиотека, която бе занемарена след смъртта на монаха Поликарп. Сега книгите се реставрират и подвързват. Няма да даваме най-ценните за домашен прочит, но и няма да крием уникатите от изследователи и студенти, зарича се дядо Борис. |