Има само още 3 месеца, в които страната ни може да защити интересите на нашите земеделци и животновъди. Сред основните приоритетите, които ще се отстояват, са именно по-високите директни плащания и улесняване на процедурите в програмата за развитие на селските райони. 7 415 поправки са внесени в 4-те доклада до момента. Над 200 защитават позицията на България - това са моите поправки, изготвени след такива срещи като сегашната в различни региони на страната, обясни Мария Габриел и прикани стопаните за активност в препоръките си относно подобряването на положението в сектора. Много е актуален въпросът с дефинирането на "активен фермер". Събирам предложения в тази посока, каза още евродепутатът.
Участниците в дискусията се възползваха от призива за активност и дадоха първите си съвети. Сред тях беше предложението на Румен Канаров, началник на Общинска служба Земеделие в Карлово за Централния Балкан и Парковете Рила и Пирин да има отделна глава в законите и да се плаща на глава добитък, а не на площ. Причината е, че фермерите във високопланинските райони като карловския, имат проблеми с пасищата и животните. Те не стоят на едно място, а обикалят планината в търсене на най-добро пасище, освен това са като метеоролози - усещат времето и слизат в ниското или се придвижват в посоката, откъдето няма опасност
При договарянето за следващия програмен период не бива да се забравят и птицевъдите, стана ясно при срещата, която продължи повече от час и половина в присъствието и на народния представител Николай Петков, както и на директорите на областната земеделска служба Велина Панчева и на областната структура на ДФ Земеделие Йосиф Ячев.
Още в началото на октомври ще организираме нова и по-мащабна среща на земеделските стопани и животновъдите от пловдивска област с евродепутата Мария Габриел, заяви Димитър Лазаров и уточни, че освен карловския район, който е със специфични особености заради високопланинския терен, в областта със земеделие и фермерство се занимават голяма част от активното население.