Необходимо е да се създаде Аграрна камара, която да обединени и производството, и преработката. Това заяви пред БНР Михаил Михайлов, председател на Съюза на говедовъдите. Той коментира случая на фермерите от Пловдив, на които
мандрите отказват да изкупуват млякото, въпреки цената от 50 стотинки за литър и те започват да го подаряват.
"Тези 7 млади мъже, които отглеждат 2000 крави и произвеждат 7-8 тона мляко на ден, продават своето мляко за 50 стотинки. Направили са и Организация на производителите. Смятат, че това е заговор срещу тази организация, която не е удобна за някои хора. Те са подложени на геноцид. Нямат право да изхвърлят млякото си на торището, нито на нивите, защото ще бъдат глобени. До момента никой от управляващите не ги е попитал какво се случва".
Михайлов смята, че мандрите не искат да изкупуват българско мляко, защото намират по-евтино.
"Дали е мляко, аз не мога да кажа. За месец март в България са внесени само 400 тона украинско. Основно млякото влиза по документи от Полша, Румъния и Унгария. Млекопреработвалите казват, че е по-евтино и по-качествено от нашето. Аз смятам, че има и други фактори. В млякото се слагат и сухи млека, което е разрешено от закона в определен процент. Водата също е разрешена".
Новото правителство трябва да направи анализ и да се задействат инструменти за решаване на проблема, заяви той и даде за пример Румъния, където е сключено споразумения между министър-председателя, млекопреработвалтелите и търговците.
"Те решиха да намалят с 20% цената на млечните продукти, които са произведени с румънско мляко. Това означава по-голямо търсене и увеличаване на цената му. Внесоха и закон, който задължава на всеки румънки продукт да има реклама".
В предавенето "Преди всички" по БНР стана ясно и че няма достатъчно качествено българско говеждо месо, налага се внасянето на охладено от Румъния. За това сигнализират три фирми от Горна Оряховица, които единствени у нас имат правото да произвеждат Горнооряховския суджук. Той е първият защитен български хранителен продукт в ЕС.
"Има много проблеми за решаване. Ние сме далече от мобилните кланици, които циркулират в Европа. Има едно голямо поле за действие. Надявам се господин Кирил Вътев, който е номиниран за министър на земеделието в правителството, което предстои да се гласува, да вземе отношение. Той трябва да удари по масата".
В момента нашите фермери не могат да изнасят животни от фермите си, защото не са ваксинирани против определени болести по държавната програма, отбеляза още един от проблемите, стоящи пред сектора Михайлов.
"Могат само да ги закарат до най-близката кланица. А в много райони няма такава. Когато се ваксинират пък, трябва да се изчакат 28 дена , за да могат да бъдат изнесени"
Михайлов недоумява и защо се изхвърля мляко, а държавата не осигури начин то да бъде рециклирано?
"Частните фирми взимат 50 стотинки, за да го рециклират. Това мляко, което фермерите изхвърлят или подаряват, трябва да отчетат, за да си вземат субсидията - по 4 тона, реализирано по съответните наредби. Как ще го направят? Няма да си получат субсидията".
Той напомни и за трудностите при реализиране на схемите, по които животните трябва да прекарат 90 дни в Балкана.
"Но те не могат да напуснат фермата, защото не са ваксинирани. Когато се ваксинират, трябва да се изчакат 28 дена, което означава, че трябва да стоят до края на октомври, когато вече има сняг в Балкана".