- Това се дължи най-вече на човешкия фактор. Хората не преценяват обстановката в планината, надценяват собствените си възможности, а никой не е по-велик от природата. Искам да кажа, че лавините не са природни бедствия. Това са природни феномени, които са провокирани от човешкия фактор. Ако човекът не ги провокира, те си падат, изтичат си по улеите и не създават никакви проблеми. Но когато се намеси човек, проблемите си остават за него.
- Как си обяснявате факта, че при последните случаи пострадаха професионалисти, които добре познават планината и опасностите, които крие тя?
- Истината е, че хората в даден момент надценяват способностите си, не преценят ситуацията, теренната обстановка, климатичните особености и всичко това, събрано в едно, води до случаи като последните трагедии.
- Има ли хора, които са оцелели от лавина в Пловдив?
- В годините назад сигурно има. Общо взето, човек, попаднал в лавина, има минимални шансове за оцеляване. Това е една огромна снежна маса, една мелачка, която върви с хиляди тонове сняг, камъни, дървета и човек много трудно може да остане жив и нетравмиран. Има световна статистика, според която от десет души, попаднали в лавина, на първия час оцеляват двама. След първия час шансовете намаляват с всяка една минута.
- Какви препоръки ще дадете на хората, които тръгват към планината?
- На първо място туристите трябва да съобразят маршрута, по който тръгват, хората, с които са в една група, особено при зимните маршрути, трябва да са по-подготвени и е хубаво да преминат и през лятото, за да се запознае човек с особеностите, да се съобразява с психическата подготовка на хората, които са в групата, никога да не се тръгва с незаредени батерии на джиесема, защото тази съвременна комуникация много облекчава търсенето на помощ в критичен момент.
- Имате ли специални препоръки към скиори и сноубордисти?
- Задължително да карат само по маркираните писти. Всички инциденти, които станаха през последните дни, бяха в немаркирани участъци. През последните дни падна много сняг, улеите са пълни. Като цяло във всички планини има повишена лавинна опасност и човек трябва да бъде много внимателен.
- Къде могат да се карат ски през уикенда?
- За разлика от работните дни през почивните времето ще се влоши, ще има превалявания от сняг, а температурите ще паднат до минус 8-10 градуса. Във всички курорти има добри условия за ски, но пак трябва да се внимава.
- Хората свикнаха ли вече да си правят планински застраховки?
- Наблюдава се една възходяща градация и все повече хора вече си правят. Но когато направиш някаква глупост и отидеш да се пускаш на лавиноопасни места, тази застраховка не може да ти помогне. Ние, планинските спасители, разбира се, веднага ще отидем и ще помогнем, но когато се случи най-лошото и непоправимото, файдата от застраховката каква е?
Не бива да се забравя и това, че планинските спасители, когато отидат на акция, винаги си носят риска за себе си. Това е нещо, което ние добре го осъзнаваме. Но планинското спасяване е религия, призвание и всеки от нас си го носи в сърцето.
Източник: в. "Марица"