В с. Бачково, Пловдивско, на Голяма Богородица идват почти всички, които са бачковци и живеят някъде другаде в България, както и много гости, съобщи бившият кмет Димитър Стоянов. Всички посещават задължително манастира „Света Богородица", един от най-старите на Балканския полуостров.
В последните години в Бачково се направи много за туризма, и в момента има около 140 легла в частни домове. Селото има малко над 300 постоянни жители. В Бачково има най-малко 700 - 800 души, които са отседнали при близки и се очакват хиляди гости.
Бачково е останало извън Програмата за развитие на селските общини, на която местните са разчитали. Причината е, че общини, където общинският център е над 35 000 жители не се смята за селски. В района обаче има един град - Асеновград, който е голям, а 27 малки села - все едно, че не съществуват, макар че дават облика на района, посочи Стоянов. „Можеше много да направим с тези средства, тъй като имахме добър старт. Ако беше получена една такава подкрепа, можеше да направим много, тъй като все още инфраструктурата и хигиената не са на достатъчно добро ниво. Не се рекламират достатъчно исторически, културни, археологически паметници, които имаме. С една добра програма Бачково може да стане комплексен туристически продукт, с който можем да кандидатстваме дори извън България. Тези, които идват, остават много доволни. При нас идват французи, работим с една туристическа агенция. На практика в Бачково идват всякакви хора, но тези, които не идват организирано, няма кой да ги посрещне, няма кой да им обясни, няма кой да им говори. В манастира има един екскурзовод, ако си платят такса, ще им разкаже нещо, ако групата не е организирана, а е от няколко души - двама, трима, четирима само гледат, ако видят нещо написано - гадаят, ако попитат, може и да получат информация. Имаме идея да изградим туристически център, който да дава информация, да има много реклама, видяхме как става на запад и искаме така да го направим", разказа той.
В Бачково бъдещето е това - туризъм, има възможност за биологично земеделие, тъй като са чисти почвата, водата и въздухът, но трябва малко подкрепа. „Аз работя толкова години без една стотинка, развивам биологично земеделие, но сами със съпругата ми с две учителски пенсии ни е трудно да плащаме даже и сертификата. Насадихме една хубава земя между Бачково и Асеновград и развиваме биологично земеделие по всички европейски изисквания - отглеждаме малко зеленчуци и грозде", посочи той.
Източник: агенция "Фокус"