Изложба ''Интарзия'' предизвика огромен интерес в Смолян
30 произведения на малко познатото приложно изкуство интарзия представи в Смолян майсторът Васил Игнатов. Оригиналните инкрустации, изложени в зала "Петър Стайков" предизвикаха огромен интерес.
Интарзията възниква преди 6 века в Италия. Двама братя монаси от Флоренция се смятат за родоначалници на този характерен вид инкрустация, с който в миналото са украсявали скъпи мебели, предназначени за високопоставени особи, разказва майсторът Васил Игнатов. За изработването на интарзия се използват различни тънкия като хартия листове от естествено оцветена дървесина. Те се комбинират на принципа на мозайката, за да образуват фигури и картини. Художествената техника е специфична.
"Майсторът трябва да познава дърветата най-напред, дървесните видове, като трябва да кажа, че тук в самата изложба, в тия 30 пана има изключително много екзотични дървета, африкански дървета, които са със своята специфичност като структура и най-вече като цвят. Вие ще видите многоцветие от дървесни видове, което впечатлява и даже хората се учудват как е възможно природата да е създала толкова цвят в дървесината", сподели майсторът.
С малко познатото в България изкуство Васил Игнатов се занимава от 40 години. Това е третата му самостоятелна изложба. Проектите за паната са дело на художника Валери Паничаров, а майсторът на интарзия събира топлите багри на дървото и ги претворява в образ на жена, в страшен кукер, сюжет от митологията или красив родопски пейзаж. Информацията е на БНТ.