Задължения за 14 милиона лева наследи кметът на Община "Родопи"
Пламен Спасов. При встъпването си в длъжност той заварва запорирани всички банкови сметки и касови наличности, с изключение на държавните субсидии, които са строго целеви. Има задължения за сметопочистване, сметоизвозване, неразплатени горива и храни в детските градини, както и неизплатени заплати за девет месеца назад.
Единствените наличности са 1200 лева в касата, които не стигат за нищо. В същото време трябва да започне незабавното чистене на улиците от дебелия сняг във всички 21 села под шапката на общината.
Кметът
Пламен Спасов успява да се договори с фирмите за снегопочистване да работят на вересия, доставчикът на гориво да не спира отоплението в градините и училищата и започва преразглеждането на всички договори.
Оказва се, че бившият кмет
Йордан Шишков, подкрепян 8 години от БСП, е сключил една камара неизгодни договори, които сега населението трябва да изплаща.
Един от най-фрапиращите примери е този за преасфалтиране на пътя за Дедево. От договор за 4 милиона и 600 хиляди лева, сега общината трябва да плати на фирмата-изпълнител сумата от 7 милиона и 200 хиляди лева заради лихвите и таксите на частните съдебни изпълнители, които запорират сметките на "Родопи" и стотици декари атрактивна общинска земя.
Друга голяма далавера е тази с доставката на дизелово гориво. Там неустойките само към една от фирмите са скочили от 450 хиляди на 1 милион лева задължения. Така например за един литър изразходвано гориво, сега общината трябва да плати със задна дата около 4 лева.
Натрупаните задължения, които до 2008 година са били 4 милиона, скачат на 14 милиона в края на 2011 година.
Политиката на старото управление е била да се харчи в пъти повече, от колкото получава като приходи.
Това става възможно, тъй като Общинският съвет умишлено не е приема бюджет в продължение на две години. Още в началото на мандата си,
Йордан Шишков прокарва приемането на бюджет на стойност 31 044 327 лева. Заложените приходи обаче няма как да се осъществят и реално осъществени приходи и разходи са 14 милиона 866 хиляди лева. Този бюджет на практика е кух бюджет, тъй като се залагат нереални постъпления.
Бюджетът през 2009 година е изготвен в бума на икономиката и строителството. По време на кризата умишлено не е приеман нов бюджет, което позволява да се работи с този от 2009 година, в който са заложени високи приходи, но такива е нямало. Това е позволява да се харчат пари и по този начин са натрупани дълговете.
Ето как нарастват дълговете на община "Родопи" по години:
2008 година - 4 428 694 лева задължения
2009 година - 6 519 854 лева задължения
2010 година - 9 743 452 лева задължения
Края на 2011 година - 14 308 452 лева задължения
В резултат на дълговете фирмите завеждат искове за неизплатените суми. Натрупват се наказателни лихви, комисионни към съдия-изпълнители, а сметките и общински имоти се запорират.
"Решението в този момент е да изтеглим кредит от 7 милиона лева, с който банката ще заплати директно на фирмите-доставчици част от неизплатените суми и запорът върху общината ще бъде вдигнат", заяви кметът
Пламен Спасов.
Той уточни, че свежи пари в общината няма да влязат. След изтеглянето на заема, запорите на сметките ще бъдат вдигнати и общината ще може да разпределя приходите си така, че да функционира нормално - да има храна и отопление в детските градини, да има улично осветление, да се събира боклука от всички 21 села и да се чистят улиците от сняг и да има пари за ремонт на училищата в "Родопи". Ще могат да се отделят пари за запълване на дупките и изграждане на нови детски площадки.
В противен случай атрактивните имоти и земи в общината ще бъдат продадени на безценица, а задълженията и запорите ще останат.