© Bulphoto | | Китайски компании са проявили сериозен интерес към изграждане на тунела под Шипка и към редица други инфраструктурни проекти в България. Надяваме се при подкрепата на правителствата на двете страни представителите на бизнеса възможно най-скоро да постигнат консенсус, заявява в интервю новият посланик на Пекин у нас Уей Дзинхуа.Китай е готов да ни сътрудничи и в изграждане на високотехнологичните производства. Китайски технологии в телекомуникациите, автомобилостроенето и възобновяемите източници вече стъпиха на българския пазар и ефективно работат с български фирми, сътрудничеството по тези направления има огромен потенциал и широки перспективи, твърди Н. Пр. Уей Дзинхуа.
България има много специфични за страната стоки, като продуктите от роза, млечни и др., които се радват на голям интерес в Китай. Качеството на българското вино е отлично, с много добро съотношение между качество и цена, тези продукти имат наистина голям потенциал за износ, смята дипломатът. "Предложението ми е българската страна да работи върху създаването и налагането на търговски марки, да засили рекламата на своите стоки, и така да разшири влиянието и присъствието на своите специфични стоки, които още по-успешно да се наложат на китайския пазар", казва Дзинхуа. Той подчертава, че китайското правителство взема редица конкретни мерки за стимулиране износа на български продукти за Китай. През юни тази година Министерство на търговията на Китай специално изпрати делегация по държавните доставки, която да води преговори с български експортни фирми. През май тази година в Пловдив беше проведен българо-китайски туристически и инвестиционен форум, в който участваха над 150 китайски фирми от различни браншове и сектори, а след форума много фирми посетиха различни места в България и провеждаха търговски преговори, като част от тях направиха проучване на пазара.
Надяваме се, че българската страна ще предостави благоприятни условия за достъп до пазара, издаването на входни визи, разрешения за работа и др., като създаде либерализирана институционална среда за китайските фирми, инвестиращи в България, казва посланикът на Пекин у нас.
Източник: в. "24 часа" |