Недопустимо е представители от Института за икономически изследвания на БАН да пречат за развитието на общините в България. Това заяви кметът на община Кричим Атанас Калчев, по повод предложението на икономистите от БАН да се намали броят на общините, които могат да кандидатстват с проекти по Програмата за развитие на селските райони. Припомняме, че от Института за икономически изследвания на БАН предлагат от финансиране по тази програма да отпаднат градовете и общините, които имат силно развита промишленост и туризъм,такива, които разработват интегрирани планове за градско възстановяне и развитие, и попадащите в т.нар. агломерационни ареали.
От това предложение става ясно, че икономистите от БАН нямат представа колко голяма е по територия, население и икономическо развитие община Кричим и затова я предлагат за изключване, негодува Калчев.Той заяви, че на срещите, в които са дискутирани приоритетите по Програмата за следващия програмен период, НЕ са участвали представители на община Кричим, а и не са канени, както заявяват от БАН. До сега община Кричим има три спечелени проекта по Програмата за развитие на селските райони, и още 4, с които предстои да се кандидатства.Ако Кричим бъде изваден от списъка на общините от селските райони, това означава, че чиновници от София лишават една община от Пловдивска област да се развива.Още повече спират развитието на малкия и средния бизнес в региона.
Затова Калчев призова "учените" от БАН да преосмислят предложението си и да не заблуждават ръководството на ПРСР, че в Кричим не може да се реализират проекти по програмата, както и в другите по-малки общини. Кричимският кмет призова "икономистите" от БАН да престанат да се занимават с общините, защото хората са определили кой да ги управлява през следващите години, респективно кой да чертае приоритетите за развитието на дадената община.Атанас Калчев призова още министъра по еврофондовете
Томислав Дончев и представителите на държавната власт, които са участвали в дискусията, посветена на Програмата за развитие на селските райони, да НЕ взимат предвид заключенията на "учените" от БАН. Причината е, че това ще бъде в ущърб на хората от малките населени места, а респективно и срещу правителството, което управлява държавата и отделните ервопрограми.
Освен Кричим, има още няколко малки общини, които са предложени за изключване. Затова Калчев призова колегите си от засегнатите общини остро да се противопоставят на заключенията на "икономистите" от БАН, че "малките общини са силно развити и не им трябват средства по ПРСП", което е грешно и невярно твърдение. Ако Институтът по икономика към БАН изпълнява политическа поръчка от някоя централа, кои общини да бъдат извадени от списъка за финансиране по ПРСП, нека публично да го заявят пред населението на дадените общини, а ако не е така, то нека да оставят общините да се управляват от избраните общински съвети и кметове. Работата на хората БАН е да се занимава с научно-изследвователска дейност и при тяхно желание с резултатите от работата да си пазят местенцата, докато ги държат на работа, обяви Атанас Калчев.