Край Пловдив вече работи електроцентрала на биогаз за 4 милиона евро

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
10:44 / 15.10.2014
3611
Нова централа, която ще превръща оборска тор в биогаз метан, започна да работи край пловдивското село Цалапица. Общата стойност на инвестицията направена от "Биона газ" е 4 млн. евро, а капацитетът и за производство на електроенергия е 1.5 мегавата.

Новата енергийна мощност ще произвежда и около 30% топлоенергия, която остава за вътрешно технологични нужди. 

"Това е първата електроцентрала на биогаз, изградена изцяло от български специалисти", каза инж. Чавдар Айгътов - управител на Ellon - компанията, която е внедрила инсталацията.

"Бяха ни необходими 8 месеца да изпълним проекта, и 2 месеца, за да пуснем машините в действие с пълния им капацитет", обясни той. 

Зад компанията инвеститор стои производителят на климатични ситеми "Атаро клима", a партньор в проекта е и Йордан Каймаканов, който е собственик на фермата, която ще осигурява суровината.

Електроцентралата в Цалапица е свързана към мрежата на EVN и изцяло продава произведената електроенергия на компанията. От инвеститора уверяват, че електроцентралата и инсталациите, които я захранват с метан са екологосъобразни и безопасни, а опитът показвал, че досега нито едно подобно съоръжение в света не е създало рискове за хората, работещи с него.

Инвестицията

Вложените средства в новата електроцентрала са 4 млн. евро, като са осигурени със заем от "SG Експресбанк" към "Биона газ", чийто управител е Стойно Рогачев. Представители на кредитната институция заявиха, че това е първият кредит от този род, който отпускат в България. Затова се е наложило да бъдат правени консултации с френски енергийни специалисти. Кредитът е отпуснат за 7 години с 2-годишен гратисен период.

Според инж. Айгътов това е и срокът, за който може да бъде възвърната инвестицията. Това до голяма степен зависи от кравите, от чиято тор ще се произвежда енергията. Животните трябва да бъдат отглеждани при специални условия, с минимум използване на антибиотици, за да не бъде спрян целият процес на ферментация за 45 дни.

Оборският тор от 1200 крави, които живеят в непосредствена близост до електроцентралата, се подава с помпи към ферменторите. За да почне ферментация, се добавя и силаж от царевица.

Процесите са изцяло автоматизирани. Затова и заетите в новата електроцентрала са само четирима оператори. Количествата, които дневно се влагат във ферменторите, са 55 тона тор и 70 тона силаж. Силажът се запазва от реколта до реколта в огромни ръкави направо на полето.

Метанът в елоктроцентралата се извлича в 3 ферментора, събира се в специални мембрани, охлажда се в серпентини под земята, за да се подаде към когенератор, обяснява инженер Петко Ганчев - ръководител на строителството на централата за биогаз.

Изходящият материал - биологичен тор, отива за торене на земите, на които се произвеждат царевичните силажи, а сухото вещество може да се пакетира за нуждите на цветопроизводството. "С електроцентралата на биогаз ние изпълняваме едно важно изискване на ЕС, а то е, че всички кравеферми трябва да имат свои лагуни, в които да събират тора от животните", коментира Йордан Каймаканов, собственик на кравефермата, от която се изкупува оборски тор.

Намерения

Още пет инсталации за производство на биогаз ще бъдат построени в Пловдивска област, показват инвестиционните намерения, внесени в Министерството на околната среда и водите. Общата стойност на проектите е 40 млн. лв., с обща мощност от 12.5 мегавата, като половината от нея - 6 мегавата за производство на електричество, а другите 6.5 мегавата за топлинна енергия.

Едната е на когенератор от 0.4 мегавата и най-вероятно ще бъде негов - в село Баня, Карловско. Останалите инвеститори, обявили своите намерения, са "Нова био енерджи" ООД - инсталация в с. Черничево, Пловдивско. Мощност 1.5 мВт електричество, плюс 1.75 мВт топлина. Преговори за доставка се водят с фирма "Шмак" - Германия, подразделение на Viessman.

"Сигнум" ЕООД - инсталация в с. Дълбок извор, Първомайско. Мощност: 1 мВт електричество, плюс 1.1 мВт топлина. Микра-83" ООД - инсталация в гр. Стамболийски. Когенерационната инсталация е с мощност 1 мВт електроенергия и 1.1 мВт топлина. Фирмата има опит в инвестиции с фотоволтаици.

Източник: в.Капитал


Виж коментарите (0)
Още новини от Регионални новини:
23-годишен открадна кола и катастрофира с нея
Инцидент е възникнал на 11 км от Пловдив
Абсолютно всички села около Пловдив вече са с удължена коледна ва...
Отлични новини за близки до Пловдив села
Гъмжи от полиция на пътя Пловдив - Пазарджик
Община в Пловдивска област спечели проект за над 5.5 млн.лв.


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).