ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Общество
Криминални
Институции
Бизнес
Край Пловдив вече работи електроцентрала на биогаз за 4 милиона евро
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:44 / 15.10.2014Коментари (0)3610
© Капитал
Нова централа, която ще превръща оборска тор в биогаз метан, започна да работи край пловдивското село Цалапица. Общата стойност на инвестицията направена от "Биона газ" е 4 млн. евро, а капацитетът и за производство на електроенергия е 1.5 мегавата.

Новата енергийна мощност ще произвежда и около 30% топлоенергия, която остава за вътрешно технологични нужди. 

"Това е първата електроцентрала на биогаз, изградена изцяло от български специалисти", каза инж. Чавдар Айгътов - управител на Ellon - компанията, която е внедрила инсталацията.

"Бяха ни необходими 8 месеца да изпълним проекта, и 2 месеца, за да пуснем машините в действие с пълния им капацитет", обясни той. 

Зад компанията инвеститор стои производителят на климатични ситеми "Атаро клима", a партньор в проекта е и Йордан Каймаканов, който е собственик на фермата, която ще осигурява суровината.

Електроцентралата в Цалапица е свързана към мрежата на EVN и изцяло продава произведената електроенергия на компанията. От инвеститора уверяват, че електроцентралата и инсталациите, които я захранват с метан са екологосъобразни и безопасни, а опитът показвал, че досега нито едно подобно съоръжение в света не е създало рискове за хората, работещи с него.

Инвестицията

Вложените средства в новата електроцентрала са 4 млн. евро, като са осигурени със заем от "SG Експресбанк" към "Биона газ", чийто управител е Стойно Рогачев. Представители на кредитната институция заявиха, че това е първият кредит от този род, който отпускат в България. Затова се е наложило да бъдат правени консултации с френски енергийни специалисти. Кредитът е отпуснат за 7 години с 2-годишен гратисен период.

Според инж. Айгътов това е и срокът, за който може да бъде възвърната инвестицията. Това до голяма степен зависи от кравите, от чиято тор ще се произвежда енергията. Животните трябва да бъдат отглеждани при специални условия, с минимум използване на антибиотици, за да не бъде спрян целият процес на ферментация за 45 дни.

Оборският тор от 1200 крави, които живеят в непосредствена близост до електроцентралата, се подава с помпи към ферменторите. За да почне ферментация, се добавя и силаж от царевица.

Процесите са изцяло автоматизирани. Затова и заетите в новата електроцентрала са само четирима оператори. Количествата, които дневно се влагат във ферменторите, са 55 тона тор и 70 тона силаж. Силажът се запазва от реколта до реколта в огромни ръкави направо на полето.

Метанът в елоктроцентралата се извлича в 3 ферментора, събира се в специални мембрани, охлажда се в серпентини под земята, за да се подаде към когенератор, обяснява инженер Петко Ганчев - ръководител на строителството на централата за биогаз.

Изходящият материал - биологичен тор, отива за торене на земите, на които се произвеждат царевичните силажи, а сухото вещество може да се пакетира за нуждите на цветопроизводството. "С електроцентралата на биогаз ние изпълняваме едно важно изискване на ЕС, а то е, че всички кравеферми трябва да имат свои лагуни, в които да събират тора от животните", коментира Йордан Каймаканов, собственик на кравефермата, от която се изкупува оборски тор.

Намерения

Още пет инсталации за производство на биогаз ще бъдат построени в Пловдивска област, показват инвестиционните намерения, внесени в Министерството на околната среда и водите. Общата стойност на проектите е 40 млн. лв., с обща мощност от 12.5 мегавата, като половината от нея - 6 мегавата за производство на електричество, а другите 6.5 мегавата за топлинна енергия.

Едната е на когенератор от 0.4 мегавата и най-вероятно ще бъде негов - в село Баня, Карловско. Останалите инвеститори, обявили своите намерения, са "Нова био енерджи" ООД - инсталация в с. Черничево, Пловдивско. Мощност 1.5 мВт електричество, плюс 1.75 мВт топлина. Преговори за доставка се водят с фирма "Шмак" - Германия, подразделение на Viessman.

"Сигнум" ЕООД - инсталация в с. Дълбок извор, Първомайско. Мощност: 1 мВт електричество, плюс 1.1 мВт топлина. Микра-83" ООД - инсталация в гр. Стамболийски. Когенерационната инсталация е с мощност 1 мВт електроенергия и 1.1 мВт топлина. Фирмата има опит в инвестиции с фотоволтаици.

Източник: в.Капитал








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Регионални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ВК Марица, сезон 2024/2025
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Санирането на сградите
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да (5754) 58%
Не (3189) 32%
Не мога да преценя (940) 10%
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: