Кметът на община Кричим Атанас Калчев за пореден път в края на работния ден на 08.11.2013 г. алармира държавните институции в лицето на Министерството на околната среда и водите, Областната управа в Пловдив и Управителя на ВиК ЕООД, и поиска тяхната спешна помощ и подкрепа за осигуряването на минимално допустимия отток в коритото на р. Въча, в участъка под язовир "Кричим".
След изграждането на яз. Въча и яз. Кричим е силно нарушен естествения отток в коритото на р. Въча, а при установения технологичен режим на работа от страна на НЕК ЕАД, почти целогодишно не се осигурява необходимия за опазването на водните екосистеми минимален воден отток. Поради пряката хидравлична връзка между р. Въча и подземните води в речните тераси, липсата на минимален воден отток създава проблеми и за водовземните съоръжения за питейно-битови нужди за населението на гр. Кричим и с. Устина. Липсата на необходимото количество вода в подземните кладенци води до периодично преустановяване на водозахранването за населението, а от там и обезсмислянето на инвестицията направена от държавата за изграждането на два хидравлични прага по поречието на реката в близост до помпена станция "Кричим", с които се целеше да се повиши нивото на подпочвените води, тъй като те няма какво да задържат поради липса на воден отток в коритото, а помпите отказват да работят поради липса на дебит.
Ситуацията в града се усложнява и от допълнително въведения почасов воден режим в резултат на изпълняваните строително-монтажни работи свързани с подмяната на силно амортизирания главен напорен водопровод, от който се захранва целия град с питейна вода. Ако не се предприемат спешни превантивни мерки по оводняване на коритото на р. Въча, от което да се повиши нивото на подпочвените води и от там нормализиране на водоподаването за населението, то има вероятност от ескалиране на общественото недоволство.