С GPS нашийници са маркирани четири мечки и така се проследяват навиците и поведението им. Никое от маркираните с радио нашийници мечета не е "заподозряно" за нападенията на стръвници върху стада и пчелини в района през последните седмици, обясняват от сдружението.
Четирите екземпляра са извън подозрение, сравнявайки координатите им от дните на нападения. Съдейки по маршрутите на четирите животни, от сдружението са пресметнали, че четирите млади мечета изминават до 10 километра дневно.
Доста по-дълги преходи правят възрастните мечки - женските изминават до 65 километра, а мъжките екземпляри обикалят територии, достигащи 230 кв. км. Преходите на едно от наблюдаваните животни стигат от Девин до района на лесничейство "Борово" в област Пазарджик.
През деня огромните животни не са толкова активни. Според GPS-координатите, мечките могат да останат на едно и също място до 6 часа през деня, вероятно отдадени на сън или почивка. Резултатите от проследяването на радио нашийниците показват почти 5 месеца летаргичен сън за мечоците в планината през тази зима.
Една от наблюдаваните мечки и през лятото плува във водите на язовир "Цанков камък" според данните от движението на нашийниците. С координатите от проследяването са очертани и две зони в планинския район, които са предпочитано обитание на мечките.
Слагането на GPS-и на горските зверове помага и за преброяването им. Смята се, че у нас има от 600 до 1300 кафяви мечки.
Източник: радио "Пловдив"