При обход на охранителните участъци "Стара река" и "Жълтец" станало ясно, че последният мост преди хижа "Васил Левски" е с нарушена конструкция и изгнили дъски. Опасен е при преминаване на хора и животни. За да се предотвратят инциденти, служители на дирекцията поставили предупредителни табели на мостовете.
По-голямата част от инфраструктурата по пешеходните маршрути в парка е изграждана през втората половина на XX век и често не отговаря на съвременните изисквания. Занемарена е зимната маркировка, мостови и обезопасителни съоръжения, чешми и др. Заради липса на пари поддръжката и рехабилитацията им често е под необходимия минимум.
Парковата дирекция се обръща с призив към посетителите на защитената територия при установяване на рискови съоръжения или места по туристическите маршрути да сигнализират на office@centralbalkan.bg, за да може при възможност да се предприемат аварийни мерки или спиране на опасните маршрути.
Преди седмица приключи вторият мониторинг на посетителите в национален парк "Централен Балкан". От него стана ясно, че от 12 наблюдавани обекта 2 от най-популярните са в района Карлово - Калофер. Това са екопътеката Бяла река
над Калофер, посетена от 982 души само за 1 седмица в средата на юли, и маршрутът Карлово - хижа "В. Левски", по който са минали 386 души в същия период. Третият най-посещаван маршрут е ВЕЦ "Видима" - изходен пункт за х. "Плевен" и екопътека Видимско пръскало с 308 посетители седмично.
Предпочитаните дни за посещения на защитената територия са били събота и неделя. Наблюденията се извършват от паркови служители и са част от проект "Мониторинг на важни природни и антропогенни фактори в парка" - Програма за екологичен мониторинг, съобщиха от парковата администрация.
Източник: в. "24 часа"