"По този начин датата на функциониране на скалното светилище беше "смъкната" с още 300 години, или казано по друг начин, то е доста по-старо отколкото ние очаквахме. Използвало се е активно от късно-бронзовата епоха до античността, за което говорят откриваните керамични фрагменти", каза Бояджиев.
Работата на Момчиловата крепост ще продължи до 8 септември, като ще бъде разширен обхватът на разкопките, който е 300 кв. м според проекта на община Смолян.
"Нашите планове са да проучим още 50 кв. м в южна посока. Една част от екипа вече работи по този допълнителен обект. Натъкват се на интересни находки, предимно тракийска-светилищна керамика", допълни археологът от смолянския Исторически музей.
Той добави още, че от предишните разкопки, провели се през 1986 г., са станали известни двата периода на съществуване на крепостта - късно античният период /6 век/ и средновековният период/12-14 век/. "Ние успяхме да докажем, че на крепостта е съществувало и тракийско светилище. Също така множеството материали, открити при разкопките ще позволят една по-прецизна датировка на самия обект и периодите на обитание", уточни Николай Бояджиев.