ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Общество
Криминални
Институции
Бизнес
Наплив от желаещи да учат в професионална гимназия в пловдивско село, правят общежитие
Автор: Екип Plovdiv24.bg 09:05 / 23.10.2024Коментари (0)20347
©
Как бизнесът да подкрепи създаването на кадри още от ученическия чин, как по-лесно хората от икономически уязвимите групи да се включат в трудовия процес, коментираха по време на различни срещи с институции членове на екипа на сдружение "Клъстер Тракия икономическа зона“ /КТИЗ/.  

Според инж. Пламен Панчев, председател на клъстера и изпълнителен директор на най-големия индустриален парк в Източна Европа професионалната гимназия по селско стопанство в Белозем е нагледен пример как едно средно училище може да бъде преобразено и да се превърне в привлекателно за младото поколение.

Панчев и Георги Самуилов, създател на "Инса груп“, се срещнаха с директора на учебното заведение инж. Йосиф Стамболийски и заместник-директора Татяна Димитрова. Те обсъдиха в конкретика от какви точно професионални умения и знания има нужда индустрията и как да подпомогне процеса на тяхното придобиване. Коментирани бяха начините за задържане в образователната система на децата от ромската общност, както и възможностите за деца от социално слаби семейства, амбицирани да продължат образованието си в университети в страната и извън границите на България.

"Убедени сме, че изграждането на общежитие към гимназията в Белозем ще създаде друга социална среда за тези подрастващи, а и ще улесни родителите от икономически слабите групи“, категоричен е инж. Панчев.

Той е признателен на Георги Самуилов, че подкрепя инициативата на "Клъстер Тракия икономическа зона“ за свързването на бизнеса с образованието. "Инса груп“ ще помогне да се създаде в професионалната гимназия паралелка за една от професиите на бъдещето, свързана с химическата индустрия.

Ще съдейства финансово на учащите се в нея, както ще предостави специалисти и бази за обучението им в практически умения. В помощ на училището в Белозем инж. Панчев е убедил да се включи и израелската "Дорал Груп Ренюабъл Енерджи Рисорсес“, която ще помогне на обучителния процес на кадри за индустрията с възобновяеми източници.

Ръководството на гимназията, освен, че е изградило комфортна модерна учебна база, търси също възможности за обогатяване знанията на своите възпитаници. 10 зрелостници получиха сертификат за успешно завършен курс по пневматика, хидравлика, електротехника, сензорна техника, ел. задвижване, вакуум, логика/управление, роботизирани системи. Те бяха обучавани 2 години по проект, който се осъществява от екипа на "Тракия ЕДУ“ към "Клъстер Тракия икономическа зона“ с финансовата подкрепа на Фондация "Америка за България“.

Учениците проведоха теория и практика в Центъра за професионално обучение "Тракия“ към КТИЗ и ако решат могат да започнат работа в заводите в Тракия икономическа зона. Сертификатите им са идентични с тези, които се издават на служители на предприятия, тъй като център "Тракия“ служи и за квалификация и преквалификация на кадрите на фирмите в ТИЗ. Гимназията е включена в продължението на проекта за тази учебна година.   

Запознаване с нуждите на икономически уязвими жители на малките общини в Тракия икономическа зона и възможностите за намирането на подходяща работа за тях, е целта на посещенията в различни населени места на Пламен Петков от "Клъстер Тракия икономическа зона“ и Петя Гуламали от Фондация "Тръст за социална алтернатива“. Фондацията оказва финансова подкрепа, за да се намали бедността и да се преодолеят пропуските в образованието и пазарната активност на хората в неравностойно положение.

По време на разговора в Община Раковски със заместник-кмета Татяна Бакова и Илия Русев, здравен медиатор, стана ясно, че членовете на уязвими групи в най-голям процент от случаите са заети в сезонни/дневни ангажименти.

"Предстои да организираме срещи с няколко подходящи работодателя с цел трайна заетост“, начертаха следващите стъпки Петков и Гуламали. Те се срещнаха и със заместник-кмета на община "Марица" Анелия Симеонова, както и със Стоян Куршумов, началник производство на фирма "Агри България“ в подзона Марица на Тракия икономическа зона.

"Надяваме се да свържем икономически уязвимите хора с работодатели, които да им предоставят подходяща работа, с оглед образованието и притежаваните квалификации. Когато са необходими допълнителни такива, имаме готовност да организираме курсове за съответната подготовка“, посочи Петя Гуламали.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Регионални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Ботев в Лига Европа, сезон 2024/2025
Европейски избори 2024
Първа лига, сезон 2024/2025
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да (5365) 59%
Не (2918) 32%
Не мога да преценя (865) 9%
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: