Общинският съвет на Смолян упълномощи кмета на общината да подпише договора след учредяването на смесеното търговско дружество, както и да организира апортирането на общински недвижими имоти, намиращи се на територията на СТЦ "Момчиловци", в капитала на проектните дружества, в които община Смолян ще има акционерно участие до 2255 дка.
Момчиловци има изключително благоприятно местоположение - само на 14 км северно от Смолян и на 14 км източно от Пампорово. От селото излизат много туристически пътеки, които водят да историческите местности Момина вода, Рожен, Хайдушки поляни, хижите "Момчил юнак" и "Преспа", върховете Ахматица и Преспа и до Националната астрономическа обсерваторията на Рожен.
ОУП на курортно-туристическото ядро "Момчиловци" е разработен от екип с ръководител арх. Камелия Пешунова. Общата проектна територия възлиза на 6000 дка. Основен момент в концепцията е развитие на среда за отдих при максималното съхраняване на природната среда.
В същинската зона на ядрото: курортен комплекс Ахматица - Момина вода, се запазва автентичният характер на имотите. Планът предвижда обособяване на осем групи територии за изграждане на бази за настаняване с кинт 0.8-1.1, а в защитената територия - 0.6, с двуетажно застрояване. Това са местностите Марецко, Маданя, Свети дух, Кашкавалницата, Момина вода, група Брашналето, Сините скали и Св. Георги.
С проекта се предлага възможност за включване в регулацията на село Момчиловци на общо 97.6 дка необработваеми земеделски земи. На север от селото, до кръстопътя за Лъки и Баните, се предлага създаване на етнопарк "Коренето" с площ 232.4 дка, където са отредени терени за ваканционни селища с максимален капацитет 700 души. Основната атракция в това селище ще е т.нар. улица на родопския занаят с постоянно действащи работилници (училища) за тъкачество, медникарство, керамика, кулинарни изненади и др. Тази "улица" ще може да се ползва и по време на зелени училища и обучение на чужденци, както и като сувенирен щанд на родопския край.
На северозапад от село Момчиловци върху 139.4 дка ще бъде изградено вилното селище "Селището" с максимален капацитет 500 души. Преди границата на землището на Момчиловци със с. Кутела, в близост до Хайдушки поляни, ще се развие ваканционното селище "Поляните" на площ от 107.4 дка и капацитет 450 души. В най-северната част (м. Богутево) се обособява ваканционното селище "Тракийски комплекс", чиято територия от 346.6 дка по исторически данни е обитавана от траките 1000 години преди новата ера.
В проектната разработка е предвиден терен за изграждане на голф селище (зона Од) с площ 100 ха. По предвижданията на проектантите то ще може да се използва целогодишно, тъй като зимният голф (играе се на 33% по-къси дупки) набира все по-голяма популярност.
Авторите на разработката предлагат етапност на усвояване на терените, предвидени за изграждане на бази за настаняване. Като първи етап 2009 - 2014 г. се планира усвояване на терени от групи Момина вода, Маданя и Коренето. На втори етап 2015 - 2020 г. ще се реализира строителство в групите Св. дух, Кашкавалницата, Св. Георги и Марецко. Третият етап 2021 - 2026 г. включва групата Брашналето и при доказан интерес - ваканционните селища "Поляните", "Селището" и "Тракийски комплекс".
Според проектантите усвояването на предвиденото разширение на регулацията на с. Момчиловци, както и на група Сините камъни може да се извършва на всеки от етапите.
Спортните територии са с обща площ от 259.52 ха и са предвидени в северната част на ядрото. В тях са отредени места за преходи с шейни, зони за екстремни спортове, които могат да се използват през останалите сезони за планински велотуризъм, конен туризъм и др. Проектът предлага старият път от с. Момчиловци до "Селището" да се обособи като туристическа ски пътека (трасе за ски ходене с "писалки"). Ски пистите са в северозападния край на ядрото и ще се разработват съвместно с община Лъки.