Сериозно участие в него взеха и млади хора, представители на община "Марица". Росица Лилова работи в читалището в с. Маноле, грижи се за танцовия състав и библиотеката, провежда курс по изобразително изкуство за деца. Вторият участник - Златко Ечев, е специалист в театъра. Като доброволец работи с изоставени деца от домовете. Димитър Семков е младши експерт "Инвестиционни технологии" в община Марица.
Целта на обучението в Италия беше да се съберат младежи от различни страни и с разнообразен опит, които да обменят различни методи за обучение на младежи в сферата на изкуството. Част от участниците бяха танцьори, актьори, музиканти и художници, които предават знанията си неформално, чрез действия, разказаха участниците. Няма преподавател, който изнася лекции и дава разяснения, а треньор, който кара останалите да се включат в процеса и чрез самото действие сами да открият отговора.
"По време на обучението се чувствах като в България, защото самото място, на което провеждахме заниманията, много напомняше читалищата в община "Марица".
Организаторите бяха подбрали разнообразни и интензивни дейности, благодарение на това имах възможността да се запозная с голям брой техники за работа с младежи, които ще приложа в обучението по изобразително изкуство и народни танци", обясни Семков. Ечев допълни, че в следващите си проекти ще се опита да създаде атмосфера на сигурност и доверие, които видял в Италия, а Росица Лилова ще замени по-релаксиращите си методи на работа с по-интензивни.
Проектът проекта "The Artistic Lightness of Being a Trainer" /Лекотата да бъдеш арт треньор/ е финансиран по европейска програма "ЕРАЗЪМ+", която обединява всички стари програми за образование, а в нея участват младежи от доброволчески служби.