© | | Бюджетът на България в момента се крепи на два стълба - тютюна и горивата. Те носят по близо 2 милиарда евро приходи годишно в държавната хазна. Тютюнът носи най - висок приход в растениевъдството от всички други култури у нас. От 70 хиляди регистрирани земеделски производители половината са тютюнопроизводители. Това съобщи доц. Христо Бозуков - директор на Института по тютюна и тютюневите изделия в пловдивското село Марково.
Той уточни, че 90 % от произвеждания у нас тютюн се изнася. До 2011-та година България е била на второ място в Европейския съюз по производство на тютюн с годишна продукция от над 40 хиляди тона. 2012-та обаче е годината с най - малко произведена продукция - едва 22 хиляди тона, така страната ни пада до 5-то място в общността по произведен тютюн.
73 милиона лева ще бъдат изплатени на тютюнопроизводителите през 2013-та година. Парите са нотифицирани от Европейската комисия - съобщи доц. Христо Бозуков. Той е категоричен, че обществото ни е силно заблуждавано по отношение на подпомагането на тютюнопроизводството. Средствата, които се изплащат на тютюнопроизводителите, не са европейски субсидии.
Това са договорени средства за референтен период от три години, докато за други страни - като Гърция например, периодът е петгодишен. Парите са от националните бюджети и се нотифицират в Брюксел - обясни директорът на Институт по тютюна и тютюневите изделия в Марково.
По инициатива на Селскостопанската академия в института днес се провежда дискусия за състоянието и перспективите за развитие на тютюнопроизводството в България. Участват производители, търговци, преработватели, учени, представители на земеделското министерство. Възможностите за стабилизиране на сектора могат да дойдат от бизнеса, но е необходимо да се върне автентичността и да се повиши качеството на произвеждания у нас тютюн - смята доц. Бозуков.
Източник: радио Пловдив |