Отбелязва се тенденция за влошаване на състоянието на повърхностните води в сравнение с 2005 година в Пловдивска област, съобщи Атанаска Тунтова, директор на Басейнова дирекция - Пловдив. Тя обясни, че това се дължи на по-строгите норми за физико-химични елементи във въведената нова класификационна система през 2010 година.
По думите, й състоянието на повърхностните водни тела се оценява в 5 класа - много добро, добро, умерено, лошо и много лошо. Анализът на резултатите показва, че съотношението на телата в добро и лошо екологично състояние е 26 към 47. Участъци с лошо състояние на водните тела са основно реки в следствие на изливането на отпадни води от градовете.
Сред най-замърсените участъци са река Текирска от отпадъчните води на град Чирпан, река Чинар дере до вливането в река Мечка. Отпадъчни води замърсяват реките Сребра, в долното и течение, от отпадъчни води на град Раковски. Такова е състоянието и на река Каварджиклийка, от язовир Синята река, от отпадъчни води от град Хисаря, река Старата река заради отпадъчни води от град Карлово, каза Тунтова. Река Чепеларска пък се замърсява от отпадъчните води на Асеновград и от промишленото предприятие КЦМ. Замърсена е и река Марица. От река Чепеларска до река Сазлийка, водите са замърсени от отпадъчни води от населените места и промишлеността. Там има завишени стойности на биогенни вещества. Замърсена е и Река Потока, след град Съединение, както и река Тунджа, след Калофер, от отпадъчни води от град Калофер. Качеството на подземните води се оценя по тяхното количество и химично състояние, посочи Тунтова. За всички водни тела на територията на Източнобеломорски район през 2010 година е определено добро количествено състояние.
Източник: Радио "Фокус"