ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Общество
Криминални
Институции
Бизнес
Паметник на Енихан баба в Давидково би нарушил етническия мир в района, заяви Петко Атанасов
Автор: Екип Plovdiv24.bg 18:34 / 18.04.2005Коментари (5)3107
Има пълна неяснота около това как се изгражда паметника в село Давидково, област Смолян. Това, което се разбра е, че средствата се набират от дарения. Оказа се, че информация няма дори в районното мюфтийство. Това заяви в предаването “Нещо повече” на БНР Петко Атанасов от структурата на ВМРО в Пловдив във връзка с идеята в Родопите да бъде изграде паметник на турския паша Енихан баба, описан в романа на Антон Дончев “Време разделно” като един от най-свирепите турски паши, насилствено помохамеданчил българското население. Според Петко Атанасов изграждането на паметник на Енихан баба в Смолянско би нарушило религиозния мир в този регион, тъй като личността на Енихан баба се свързва от християните от района с насилственото потурчване на Родопите. Петко Атанасов допълни, че според информацията, която имат във ВМРО, под терена, който е определен за строеж на паметника, има старо гробище, а традицията не позволява строеж на такова място. Петко Атанасов подчерта, че според него явление като “религиозен туризъм” на това място трудно би могло да просъществува. Твърденията на местни жители, че средствата за строежа на паметника се осигуряват от ДПС и лично лидерът на Движението за права и свобода Ахмед Доган е идвал с хеликоптер на място, той определи като несъстоятелни. Според историка проф. Цветана Георгиева, историческите извори за потурчването на българите не споменават за личност под името Енихан баба. Тя посочи, че в Гърция, например, изграждането на възпоменателни паметници на известни личности от турски произход, спомагат за етническия мир в района. “Моделът за етнически мир е оттатък – в съседна Гърция”, подчерта тя. Цветана Георгиева припомни, че текета има из целите Родопи и те се смятат за особено свети места от мюсюлманите. “По линията на компромиса и консенсуса се решават тези проблеми”, каза още проф. Георгиева. Информацията е на Focus news.







Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 09.05.2005 г.
0
 
 

ФЕНОМЕНЪТ “ЕНИХАН БАБА”



Няма друго място, което да отговаря по-добре на описанието на Херидот за местонахождението на светилището на божеството Дионис от връх Ени хан баба, намиращо се на 13 км. северно от с. Давудьово ( с. Давидково ) . Старите хора разправяли, че на самия връх се намирали грамадни побити камъни, вероятно останали от праисторическо време и служили за астрономически наблюдения, а от там и за предсказания. Ежегодно провежданите религиозни ритуали на самия връх и празненствата на живописната поляна в подножието му, където се събирали представители от всички краища на Родопа планина (Рупчоска околия, Ахъчелебийска околия, Егридерска околия и Даръдерска околия). През първите два дни е имало курбани и молебени, а близо седмица след това се провеждали състезания по борба, стрелба с пушка и пистолет, веселия придружени със свирни на кавали, зурни, каба-гайди, бумтенето на много тъпани. Поляните и върховете са били огласяни от веселия и песни - едно фантастично и чудно празненство в началото на пролетта и лятото – празник на възкръсващата природа.

Тук му е мястото да отбележим факта, че след съединението на България през 1885 година границата с Османската империя минава през водораздела на река Арда и река Марица. Родопите са разделени, а това прави невъзможно продължаването на ежегодните празненства с курбани, молебени, борби и свирни, които може би не са прекъсвани векове наред, а по всяка вероятност и хилядолетия.

Всичко това, а може би и още нещо дава основание, че светилището на Дионис описано от Херодот се е намирало на посочения връх. Може би тук е пророкувала прочутата Сибила, предсказала победите на Александър Македонски, когато той е преминал по древния и свещен път, във връзка с войните му с племето на трибалите. Някъде тук наблизо лежи скрита неговата златна колесница пълна със златни дарове, подарена на светилището от Великия Александър. Пак тук е чул пророческите думи Гай Октавиан, с които е било предречено бляскавото управление на Римската империя от неговия син – Божественият Август. Може би от благодарност за предсказанието, а и не само за това Божественият Август ремонтира и разширява древния тракийски път, като построява пътни станции за пощенски услуги и масиони (станции с удобства за почивка и приспиване).

Като по чудо легендата за Ени хан баба съвпада с легендата за Орфей. Според местните предания Ени хан баба е бил убит на един съседен връх при което е бил обезглавен. Според същата легенда той взема главата си в ръце и така извървява пътя до върха, където главата промълвила: “тук ще ме погребете”.

Има и други легенди за Ени хан баба, които са от по-късни времена и с определен привкус, обслужващ по всяка вероятност временни конюнктурни исторически интереси. По конкретно става въпрос за Енихан баба, като предводител на турците при завоюването на Родопите. Липсва и логика и най-вече историчност в тези преписвани от книга в книга твърдения с неизвестен произход и автор, защото няма нито един сериозен български историк, който да застане зад тези твърдения. Нито в турските архиви, нито в българските такива се намират писмени доказателства за тези легенди.



TУРИСТИЧЕСКИ МАРШРУТ



Oт центъра на с.Давидково се поема в северозападна посока. В края на селото се тръгва по чакълест път в северна посока, преминава се през махала Превала и се стига до равнинната и открита местност "Бъза". След около 2км. вдясно се намира голям разсадник за букови фиданки. От него на около 800м. над местността "Честока" маркировката напуска широкия път и поема на северозапад по било през гора. Пътеката пресича пътя и продължава през стара борова гора до местността "Ангелова каба", където има ловен дом. От там се тръгва на северозапад като след около 20 мин. пътеката свива вдясно и поема по билото. Хижа "Свобода" е разположена в седловината южно от връх Ени хан. От там се открива прекрасна гледка във всички посоки. Преди изгрев слънце, при хубаво време се вижда дори Бяло море.
Aнонимен
на 09.05.2005 г.
0
 
 
БЕЛИНТАШ:
ЗДРАВЕ ОТ ГЛАВАТА НА ДРАКОНА

Йото ПАЦОВ

Като във фокуса на параболична антена на 30 км от Асеновград в Родопите, до селцата Орешец и Три могили се извисява каменен хълм, който няма аналог. Околните върхове са свързани от стари времена с вярвания и легенди за сакралните сили на боговете и природата - Кръстова гора, Караджов камък, Енихан баба тепе, и това едва ли е случайно. Каменната глава на Белинташ увенчава каменен рид, прекосяващ прилежащата долина в източна посока, която навява аналогии със скелета на огромен дракон, чиито кости са намерили вечен покой тук. Тъкмо това е спечелило напоследък прозвището "Главата на дракона" на този феноменален скален връх, чието историческо име Белинташ най-известният му изследовател Никола Боев превежда като "Скалата на войната". Именно той е автор на една добре аргументирана теория, според която Белинташ е главното светилище на бесите и предхождащите ги племена, посветено на Сабазий - главният бог в техния пантеон. Основание за това му дава намерената в подножието на скалата сребърна оброчна плочка на Сабазий, заобиколен от змии, поне една от които без съмнение е бузестата змия Парейя. Може би си струва учените да проследят аналогиите между това изображение и митологичните сведения за змиите в сказанията за други божества - Брама, Шива, Кришна, още повече че бузестата змия е възможно да е просто местно изображение на индийската и въобще азиатската кобра - още един камък в градивото на единната световна култура...
Днес пустошта на Белинташ рядко се нарушава от хора, които искат да докоснат древността чрез неразчетените знаци и надписи върху скалата по пътеката към платото, изтритите през хилядолетията каменни стъпала, щерните и вдълбаните в скалата улеи в основата на слънчевото светилище в източната част на камъка. Уникална е повръхността на скалата тук с многобройните ямки с различна големина, като че ли разтопени в твърдата скала. В разположението им някои виждат карта на звездното небе, следи от двигателите на космически кораби, места за огнените ритуали на древните слънцепоклонници... Истината е, че тук, върху черепа на древния дракон човек действително се чувства във фокуса на мирозданието, и е обладан от светла мистична сила, за описанието на която не стигат нито сетивата, нито думите. Нещо подобно се чувстваше и на Кръстова гора, и на Караджов камък преди нашествието на търгашите там. Тук още ги няма, времето е спряло, и човек може да посрещне изгрева и залеза на слънцето, да проследи пътя на луната през звездното небе и да почувства всички фибри от съществото си съзвучни с вечността и красотата. Като че ли от самия камък се излъчва някаква ясно доловима феноменална енергия, благодарение на която чувствата се изострят, мислите се избистрят, човек усеща как в жилите му пулсира нова младост. Изключително е въздействието на Белинташ върху здравословни проблеми - стрес, главоболие, депресии. Едно денонощие върху Главата на дракона може да ви пречисти така, че да усетите личността си цялостна, способностите си изострени, стремежите си - осъществими. Но само ако отидете там с чисти помисли, без да рушите и осквернявате древното светилище. В противен случай ще ви стигне злощастната орис на иманярите, за която разказват с мистичен страх местните хора...
анонимен 2
на 26.04.2005 г.
0
 
 
явно си ходила там и ти е ясно 4е на върха има ка6ти4ка с гроб.никои не строи паметник.просто кащи4ката е покрита сас един правилен седмоъгалник и изглежда доста по красиво от преди.има и замисъл да се поставят пеики по патя до вархът и патеката да е заменена със стълби.доло на поляната се направи навес беседка и навес за пикник.никои не строи паметници,а облагородява мястото да е удобно за посе6тение.а хора там ще си идват без зна4ение дали 6те има тюрбе или не.мястото е свято и давидковци си го пот4итат и християните и мюсюлманите.колят си заедно корбан за здраве.и берекет.хората свалят граници а ние се опитваме в гонене на праламентарни банки от вмро и дпс да скараме хората там.много поздрави на доган и воеводите. господа разбирам ви 4е много ви се изка да разделите вота на две,но номера няма да ви мине много сте потценили хората там.енихан баба не е покорител на родопите,а светец от народния ислям.заменил предишния светец на този връх.там винаги ще има светилище и хората ще идват.та те идваха по комунисти4еско време таино и нощем да колят корбан и да тарсят изцеление.когато гроба бе6е взривен от комунистите ,та сега ли.дайте да гледаме напред и да не се делим много.аз сам от давидково и сам убеден на 100% 4е там живее население сас бг.съзнание нищо по разли4но от останалото в страната.има крастова гора ,хората я направиха със дарения хвала нека да я има и там ходеха преди хора да се лекуват и няма6е никакви условия сега е супер.енихан е не6то подобно,място със много енергиен заряд,кадето и преди и сега идват хора да тарсят решение загубили всякаква надежда и да има тюрбе и да няма.пак ще идват.и да има път и да няма за хора загубили всякаква надежда в тарсене на изцерени на болести,пат ще си направят.така 4е нека да има и път и пеики и сталби и както си му е реда в цивилизования свят.
Aнонимен
на 25.04.2005 г.
0
 
 
Това село е родното село на баща ми,имаме къща там и ваканциите съм прекарвала там.Знам че в целите Родопи християни и мюсюлмани живеят в мир, но не мисля че един такъв паметник би допринесъл в положилелна насока.Смятам че в Родопите има достатъчно джамии.Добре е да се направят стълби да може повече хора да посещават този връх,но чак пък паметник да се строи....това е като на Шипка паметник който искаха да построят на загиналите турски войници?! Мястото е много красиво, селото също, нужно е да се облагородява.Но след като е бил и литературен герой както подразбирам от първия коментар още по-малко разбираемо и понятно е за мен да се строи паметник.Нужно е да се развива в Родопите селски и еко туризъм и трябва да се работи в тази насока.Това е моето мнение.
цанко
на 25.04.2005 г.
0
 
 
увайаеми господа,няма нужда от толкова мускули.в давидково живеят християни и мюсулмани в мир от векове.и се разбират отлично.в момента те4е и ремонт на царквата в давидково ,но никои не пише за това.на вапросния връх е имало светилище много преди да има българска и турска даржави.аз ли4но като студент не веднаж сам задавал вапроса на г-жа цв.георгиева дали във турският регистар саществува такъв баба на име енихан и отговорат е категори4но не.а това 4е вие вярвате на литературният герои на антон дон4ев пове4е отколкото на сириозният историк е поскоро ваш проблем.родопите нямат нужда от подобни конфликти.на вапросното място е имало теке,гроб и джамия и преди 2004.гроба е 2 пати взривяван повреме на комунизма и саграждан от хора намерили изцерение на своите здрвословни проблеми.всяка година там прииждат 1000 хора от каде ли не да тарсят излекуване на разли4ни болести.има не една и две истории за хора оздравяли след преспиване и молитва там.просто мястото е свято и лекува подобно на крастова гора,която сащо е старо тракиско светилище на бесите.просто тая година се реши с дарения мястото да се облогороди и да стане по удобно и достапно за туризъм.и веднага ско4иха краини националисти,4е бил заплашен етни4еския мир.си4ки вас ,които сте сериозно загрижени за този мир ви каня в давидково за да видите как българи-мюсюлмани строят църквата в селото и как кои с квото може помага да станат и текето и църквата в селото. християни и мюсюлмани си помагат и живеят в мир от векове.разберете 4е никои не може да ни скара с моите приятели.затова внимавайте в крайните отценки.и елате в давидково и вижте що е то етни4еска тарпимост и мир и се у4ете вси4ки от нас.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Регионални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Октомври 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Хороскоп за деня
България и Войната в Украйна
Пловдив - с най-мръсен въздух в ЕС
Мигрантски натиск към България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: