Пламен Спасов: Като кмет два мандата, съвсем ясно виждам и разбирам какво се случва

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
11:29 / 27.10.2023
2915
Интервю на кандидата за кмет на община "Родопи" от ГЕРБ Пламен Спасов

1. Вие бяхте два мандата кмет на Община "Родопи". Какво направихте през тези осем години?

Най-голямата ми гордост е, че успях да извадя Община "Родопи" от финансовия колапс, в който беше изпаднала след осемгодишното управление на кмета от БСП Йордан Шишков. Когато встъпих като кмет на общината в далечната 2011 г., я заварих с 0 (нула) налични лв., със сметки, запорирани от частни съдебни изпълнители. Било е поръчвано с размах от кмета Шишков, на принципа “някой друг ще го плаща“, "след нас и потоп“. Размерът на всичко поръчано и усвоено, но неплатено от тогавашното ръководство се равняваше на всички средства, постъпващи като приходи в общината за над 6 (шест) календарни години.

Да, общината има задължение да осигури отопление на детските градини, но ние имахме задължение към фирмата доставчик от над 1 000 000 (един милион) лева!

Да, общината има задължение да събира, извозва и депонира битовите отпадъци, но ние имахме отново над 1 000 000 (един милион) задължение към фирмата, която извършва тази дейност.

Същото се отнасяше и за доставчиците на храна в детските градини, за спрените телефони, седем месеца неплатени заплати на цялата администрация!

Две години неплатени заплати на общинските съветници!

Бяхме на последно място от 265 общини в България в класацията на Министерството на финансите по финансова устойчивост, а в края на осмата година като кмет – между първите 60 общини. Много ни помогнаха да излезем от тежкото финансово състояние тогавашното правителство на ГЕРБ и личната подкрепа на Бойко Борисов.

Разплащането на стари задължения не е видимо за гражданите. Очакванията на хората към всяко едно управление са за нови придобивки.

Отчитам като огромен успех, че въпреки тежкото наследство, което заварихме в общината, успяхме да осъществим много проекти.

Видимите по-значими придобивки по селата се случиха най-вече с пари от евро проекти и решения на Министерски съвет.

Санирахме шест училища и спортна зала за огромната сума от 5,2 милиона лв. по евро проект, изградихме нови водопроводни мрежи в селата Бойково, Оризари и Храбрино за 4,2 милиона лв., отново с евро средства.

В с. Брестовица реставрирахме върху старите основи "Влаховата къща – музей на виното“ за 330 000 лева, отново с евро средства.

В Храбрино изградихме подпорна бетонна стена, висока 10 м. и дълга 110 м., експресно след наводнението през 2014 г.

Довършихме и открихме нова сграда на училището в с. Ягодово, която стоеше на груб строеж от 10 години.

Трудно и отегчително ще е да изброя всички придобивки.

Убеден съм, че в България за тези осем години няма община от среден ранг, която да е получила по-голяма парична помощ от правителството.

2. Как се управлява Община "Родопи" през последните четири години?

Управляващите решиха чрез манипулативен и масиран PR да спечелят сърцата на жителите на общината. Изграждането на "светлия образ“ на кмета Павел Михайлов ни струваше над 400 000 лв. за четирите години на управлението му и всички ние ги платихме чрез данъците си.

Като кмет два мандата, съвсем ясно виждам и разбирам какво се случва. Павел Михайлов завари една стабилна община с 5 милиона лева налични в касата, със спечелени проекти, някои и с подписани договори за изпълнение.

Тук ще отворя дума за детската градина в с. Браниполе. Какво се случва там? Примерът е показателен.

Като кмет, един от най-тревожните за мен проблеми бе състоянието на детската градина там. Тя се помещаваше в една масивна сграда и една барака в централната част на Браниполе. С огромна прилежаща площ, обособена като парк. Всичко това – собственост на католическата църква! Масивната сграда – стара и абсолютно непригодна за детска градина. И тук най-важното! Сградата пропадаше и се наклоняваше в единия си край и с очите си видях огромни пукнатини по носещи стени. Мисълта ми беше, че ако стане малко по-сериозно земетресение, децата и персонала ще бъдат затрупани в тези тесни помещения.

Какво направих?

Чрез заменки на земи успяхме да вземем от Католическата църква целия този терен. Благодаря за добронамереността на Н. Впр. монс. Георги Йовчев, който след сделката публично сподели, че 20 години са водени разговори, но чак сега са завършили с резултат. Спешно изготвихме идеен проект за нова, модерна детска градина и план къде ще настаним децата докато бързо построим новата на мястото на старата. Финансирането ми гарантираха от тогавашното правителство на Бойко Борисов.

Възмутен съм как четири години продължава строителството на детската градина и краят не се вижда! Как Михайлов допуска такава мудност? Защо няма никъде никакво обяснение каква е причината?

С какво се занимава кмета през това време?

След като асфалтира няколко улици – ул. "Христо Данов" в с. Цалапица, ул. "Васил Левски" в с. Белащица, ул. "Капитан Бураго" в с. Оризари, ул. Шипка в с. Брани Поле за 1 162 000 лв. и изгради спортните площадки в с. Ягодово и с. Крумово на стойност 98 000 лв. , по сключен за 100 % финансиране и подписан от мен проект със Държавен фонд "Земеделие", миналата година през месец юни чрез ФЛАГ изтегли 6,7 милиона лева кредит с деветгодишен срок на връщане и една година гратисен период за погасяване на главницата.

Какво направи Михайлов с кредита?

1. Вместо да прави нови водопроводи (цяла България научи за огромния проблем с водопровода в с. Брестовица), направи фонтан за един милион пред стълбите на читалището в с. Първенец.

2. За 2 000 000 (два милиона) лева смени съществуващите енергоспестяващи лампи по улиците на селата със нови, също толкова енергоспестяващи.

3. За близо 2 000 000 (два милиона) лева в изстрадалата за чиста вода, гореспомената Брестовица, направи "облагородено площадно пространство“.

Цените на изграждането на тези обекти няма да коментирам повече. С една дума - КОСМИЧЕСКИ!

Аз не виждам спечелен през тези четири години проект с европейско финансиране.

Собствените пари и изтеглените заеми се харчат крайно неразумно, скъпоструващо и несправедливо!

Сериозно е раздута администрацията, което доведе до демотивация на служителите, понижи качеството на административното обслужване, а и заплатите й струват много скъпо на жителите на общината.

Живеем в "златна“ община с огромни дадености и потенциал.

Най-големият потенциал сме хората.

Нека с ум и сърце определим кой и как ще ни управлява!

Виж коментарите (1)

Още по темата (938):
07.11.2024 Костадин Димитров - една година кмет на Пловдив
05.04.2024 МВР с остра реакция към Кирил Петков и Атанас Атанасов
01.03.2024 Нов общински съветник в Пловдив
21.02.2024 ВАС реши: В Панагюрище ще има нови кметски избори
16.01.2024 Момчето, което показа мускули, докато се брояха бюлетини, остана без
заплащане
05.01.2024 Иван Петков напуска ръководството на ГС на БСП – Пловдив, избраха нов председател
Още новини от Регионални новини:
И учениците в Пазарджик няма да учат на 3 януари
Официално удължиха коледната ваканция в община "Марица"
Благотворителка кампания за семейства в нужда стартира в Хисаря
Две жени са в тежко състояние след два инцидента в Пловдивско
Шофьор издъхна в линейка на път за болница в Пловдив след челно П...
Затвориха пътя Пловдив - Карлово заради тежък инцидент


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).