Правителството онемя за обгазяванията в Стара Загора

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
10:23 / 14.12.2005
939
Депутати искат публично огласяване на свършеното досега и 3-месечен мониторинг върху дейността на полигон "Змейово". "Тази седмица ние ще връчим писмо до министър-председателя Сергей Станишев с искания за публично огласяване на извършеното досега от Министерския съвет във връзка с обгазяванията на Стара Загора и региона и с предложение да се обсъди налагането на мониторинг върху дейността на полигон "Змейово" поне за три месеца, за да може по метода на изключването да се стигне до източника." Това съобщи вчера по време на брифинг народният представител от "Коалиция за България" Трифон Митев. Червените депутати се надяват, че писмото им ще бъде подкрепено от болшинството народни представители от Старозагорски избирателен район. "Ако Министерският съвет се размине с писмото, ще внесем въпроса в пленарна зала като питане, важното е да се даде публично разяснение за свършеното досега", уточни Трифон Митев. В продължение на повече от три месеца правителството отлага изпълнението на решенията на Временната анкетна парламентарна комисия за предприемане на мерки по трайно решаване на проблема с обгазяванията на региона. Към днешна дата се знаело само, че има два доклада - на Министерството на околната среда и водите и на Министерството на здравеопазването, но се чакали още докладите на Министерството на отбраната и на енергетиката. "В интерес на истината, искам да ви кажа, че в докладите на МОСВ и МЗ има разминавания", съобщи вчера депутатът Иван Гороломов. По негова информация, вече била готова работната комисия по линия на Министерския съвет, в която участвали специалисти от засегнатите общини. Очаквало се до края на декември въпросната комисия да заседава в Стара Загора. Журналистите така и не разбраха защо МС, вместо да изпълни решенията на Народното събрание, тръгна да прави комисия... Какво точно гласува Народното събрание и какво изпълни правителството: (Решенията, които публикуваме, са от доклада на Временната анкетна комисия, гласувани на 2 септември т.г. и трябваше да бъдат изпълнени в срок от два месеца.)

1. Да се организира цялостен експертен мониторинг на динамиката на процесите в приземния атмосферен слой в района на Стара Загора, в.т.ч. използване на космическа информация, като МОСВ подобри взаимодействието с ИКИ и НИМХ при БАН. ТАКЪВ МОНИТОРИНГ ДОСЕГА НЕ Е НАПРАВЕН, А ЕДИНСТВЕНОТО, КОЕТО ОТДЕЛНИ МИНИСТЕРСТВА ИЗПОЛЗВАТ, Е ДОКЛАД НА НИПХ ПРИ БАН, НАПИСАН СЛЕД ПЪРВОТО ОБГАЗЯВАНЕ ПРЕЗ 2004 Г.
2. Да разработи система за предотвратяване на обгазяването на Стара Загора и региона със серен диоксид чрез диференцирано намаляване на текущите производствени мощности на централите в Източномаришкия басейн по време на неблагоприятни метеорологични условия. НЕ Е ИЗПЪЛНЕНО.
3. Да разгледа целесъобразността от реализация на идейния проект "За ранно предупреждение относно замърсяване на приземния слой със серен диоксид, азотни оксиди и прах вследствие неблагоприятни метеорологични условия". ОБЕЩАНО, НО НЕИЗПЪЛНЕНО.
4. Да се преодолее изоставането и се съкратят до възможния минимум технологичните срокове за въвеждане на сероочистващи инсталации. ЛИПСВА ИНФОРМАЦИЯ, ОСВЕН ОФИЦИАЛНО ОБЯВЕНАТА ПО ПРОЕКТИТЕ НА ТРИТЕ ТЕЦ-а.
5. Да организира специфичен скрининг на децата и учениците от Стара Загора и региона за един продължителен период. НЕ Е НАПРАВЕНО.
6. Да осигури целеви финансови средства за закупуване на диагностично-лечебна медицинска техника и апаратура за лечебните заведения в Стара Загора и региона, във връзка с регистрираното увеличение на заболяванията на дихателната и сърдечносъдовата система, като последствие от обгазяванията. НЕ Е НАПРАВЕНО.
7. Да разработи система за мониторинг на замърсяванията и анализ на състоянието и последствията от обгазяването върху растителния и животинския свят, почвите, водите и др. в Стара Загора и региона. НЕ Е НАПРАВЕНО.
8. Да намери форма и осигури възможност за гарантиран граждански контрол върху дейността на обекти, свързани с отбраната и националната сигурност. НЕ Е НАПРАВЕНО.
9. Да извърши сертификация на полигона "Змейово" по ISO 14001 и другите армейски поделения, извършващи рискови за екологията на околната среда дейности. НЕ Е НАПРАВЕНО.
10. Да изгради система за единен мониторинг на всички възможни източници на замърсяващи емисии и единен кадастър на рисковите територии в Република България, в това число и на основата на космическа информация, отговарящи на европейската практика в областта на екологичния контрол, като се използва капацитетът на БАН. НЕ Е НАПРАВЕНО.
11. В срок до 30.09.2005 г. да създаде комисия за оценка на щетите от обгазяванията, която да анализира възможността и начините за компенсиране на пострадалите от обгазяванията. НЕ Е НАПРАВЕНО.

И след всички тези гласувани и неизпълнени решения от страна на правителството, се прави комисия от експерти... Досущ като в оня афоризъм, който гласи, че когато някой иска работата да не бъде свършена, създава комисии.

Информацията е на в."Старозагорски новини", цитиран от news.stz.bg.

Виж коментарите (0)
Още новини от Регионални новини:
Разясняват е-досие в Асеновград
МВР Пловдив: Ученици откраднаха от автосалон мотор за 20 000 лева...
29-годишна е шофирала колата, полетяла от Асеновата крепост
Жители на пловдивско село блокираха пътя за Карлово
Кола "полетя" от Асеновата крепост, шофьорът оцеля по чудо
Едно от най-големите и близки до Пловдив села обмисля да се отдел...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).