© | | Първите пет елена лопатари, обитавали временното заграждение до с. Тинтява в Източните Родопи, наскоро бяха пуснати на свобода. Освободените животни се чувстват много добре и започнаха да опознават района, като се държат близо до оградата и водоизточниците там. През октомври към тях ще се присъединят още 25 животни.Първите животни бяха доставени във временната ограда през януари 2013 год. от Ловно стопанство "Студен кладенец". Разселването на елените е резултат от сътрудничество между "Новото тракийско злато", Националното ловно рибарско сдружение - Съюз на ловците и риболовците в България и Ловно-рибарското дружество "Сокол"- Крумовград, чиято цел е след десет години в долината на Бяла река и рида Мъгленик да има многобройна популация от елени лопатари.
Еленът лопатар е бил широко разпространен в миналото по българските земи. Той е бил изобразен на няколко тракийски съкровища като Панагюрското и Луковитското, а негови костни останки са намирани в почти всички български праисторически населени места. Предполага се, че е бил изтребен от човека през ранното средновековие.
Добре се развиват и освободените в началото на 2013 благородни елени в Ловното стопанство "Студен кладенец". Едно тазгодишно малко е виждано редовно в центъра на стопанството, а наблюдения на местни жители предполагат наличието на още няколко малки във Бойник планина. Възрастният мъжки прави значителни миграции извън строго охраняваната зона и екипът на проекта се надява, че той няма да стане жертва на бракониери.
Екипът на "Новото тракийско злато" и ЛРД - Крумовград ще следи за адаптацията на животните и недопускане на бракониерския им отстрел. |