Разкриха Одриска царска резиденция край Хисар

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
11:26 / 21.06.2011
2679
Важни археологически открития съпътстват експедицията на Националния исторически музей на връх Кози грамади - в землището на с. Старосел, община Хисаря.
Ръководителят на експедицията д-р Иван Христов съобщава от базовия лагер:

Изцяло е разкрита североизточната стена на дворцовата постройка в средата на одриската резиденция. Тя е дълга 13 м и е запазена на височина до 2 м. По подобие на разкритата през 2005 г. фасада на монументална постройка, стената е изградена от огромни, перфектно обработени блокове с врязана украса. Смята се, че монументалната постройка е служела за трезор на одриския цар Терес II и е била построена от гръцки майстори между 354 и 342 г. пр. Хр.

Открита е сложна система от изсечени в скалите канали и щерни за събиране на вода. Скалните изсичания наподобяват на онези, които бяха разкрити в тракийското светилище Белинташ и в скалния град Перперикон в Родопите. Те са доказателство за рационалното използване на терена от древните траки.

Продължава проучването на улица и прилежащи съоръжения от вътрешната страна на втората крепостна стена. Запазената архитектура на укрепената одриска резиденция достига също 2 метра и е доказателство за изключително добре запазения древен комплекс.

Открити са основите на втора мощна кула. Тя е разположена на първата югоизточна крепостна стена на резиденцията. Именно в този район войниците на цар Филип Македонски проникнали във вътрешността на резиденцията. Документирани са силни разрушавания по кулата и стените в посочения участък.

Сред важните находки са фрагменти от гръцки амфори, кратери и чернофирнисови съдове. Потвърждава се тезата, че резиденцията е превзета през 341 г. от македонските генерали на Филип II Клеобул и Анаксандър. Поредното доказателство за това са десетките оловни ядра за прашка с имената на споменатите офицери, открити както във вътрешността на проучвания обект, така и в югоизточното подножие на резиденцията.

Археолозите са открили малка сребърна монета, сечена в гр. Парион, с изображение на Горгона Медуза. Монетата е пробита и е служела за медальон на македонски войник, за който се е вярвало, че изображението на митичното чудовище е пазело живота на преносителя. В близост до монетата е намерено и бронзово умбо на македонски пехотинец - хоплит. Локализирано е мястото на първата битка извън крепостните стени между войниците на Терес II и Филип II.

Продължава проучването на новооткритата кула, както и на вътрешността на резиденцията.
Иван Христов е по следите и на жилището на владетеля.


Виж коментарите (0)
Още новини от Регионални новини:
Отлични новини за близки до Пловдив села
Гъмжи от полиция на пътя Пловдив - Пазарджик
Община в Пловдивска област спечели проект за над 5.5 млн.лв.
Обновяват пътя между две пловдивски села
Читателка: Майка с две дечица вцепенена крещеше
Тъжна гледка от Родопите: Пълни кръчми и масово пиене на алкохол


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).