Завеждащият детското отделение д-р Руска Личева разказа как е протекло лечението на детето. То е прието на 19 март в 14.30 часа в четвъртия ден от заболяването си с данни за пневмония - оплакванията са били за температура, хрема и кашлица. Имало е една доболнична консултация - предишния ден, 18 март. На втория ден от постъпването в ДКЦ "Здраве" състоянието на детето се подобрява, то започва да се храни, но лекарите забелязват, че то проявява силна възбудимост, затова правят допълнителни изследвания. В нощта на 22 срещу 23 март състоянието му рязко се влошава. Дежурният лекар прехвърля детето в Интензивния сектор на Детското отделение на МБАЛ - Пазарджик. "Нощният дежурен лекар е реагирал адекватно, привеждането в Интензивен сектор е абсолютно задължително", отбеляза д-р Личева.
Сред факторите, довели до смъртта на детето, д-р Личева посочи на първо място възрастта на детето. "От 1 до 10 месеца детето се намира в процес на морфологично съзряване на имунитета", обясни специалистът. На второ място вроден имунен дефицит, но според нея това било трудно доказуемо, и като трети фактор - вида на причинителя на инфекцията.
"90 % от случаите на сепсис на болни в кърмаческа възраст завършват с летален изход", присъедини се към мнението й д-р Пелев. "От създаването на болницата досега - на 7 април 2005 г. - са преминали 8378 пациенти, на които ние сме оказали висококачествена медицинска помощ. Това е вторият смъртен случай", каза д-р Йордан Пелев.
Ръководството на ДКЦ "Здраве" отхвърли казаното от родителите на починалото пеленаче - Станчо и Нонка Ангелови. Имало е дежурен лекар през нощта, когато се е влошило състоянието на детето, в болницата не се проявява дискриминационно отношение към ромските пациенти, апаратурата в Детското отделение е модерна и работеща, медиците са реагирали адекватно, няма лекарска грешка - това заяви д-р Георги Кръстев, зам.-управител на ДКЦ "Здраве".
Резултатите от макроскопското и патоанатомичното изследване ще станат известни до няколко дни, все още се извършват хистологични проби.