Бариера и зло куче пазят подстъпите към понтоните. Кой и кога идва и какво се върши на вилите, никой не знае, но се носят упорити слухове, че на някои плаващи къщи има тайни сбирки на големци, босове от сивата икономика и оргии.
Че във водното градче не ходят само белобради старци, които да си мятат въдицата и да гледат благо гънките на баирите наоколо, стана ясно покрай разигралата се през ноември м.г. кървава драма на една от вилите - "Персенк", на която Виктор Траянов застреля Борис Сбирков и Мартин Кичуков. Една от версиите за кървавия екшън, в който участваха общо 5 души, е спор за сделки с недвижими имоти. Собственикът на понтона Валентин Пеев има бизнес в София. 31-годишният мъж се занимава с недвижими имоти и консултантска дейност. От 1996 до 2001 г. работил като митничар на аерогара София, а след това и в Драгоман, но се отказал сам от професията. Убиецът бил известен като състезател по самбо, работел като охранител. Двамата убити са шофьор и икономът на понтона.
Собственикът на понтона и негов приятел успели да избягат с моторна лодка. Сега по драмата предстои съдебна сага.
Плаващите вили на язовир "Въча" стават все повече, въпреки че според експерти застрашават сигурността на водните съоръжения. При скъсване на закотвянето те можело да потеглят към стената на язовира и да повредят преливника. Понтонът, на който стана двойното убийство, е един от най-атрактивните. Местните разказват, че през 2001 г. той е бил продаден от бизнесмена Валентин Моллов на полицай, който пък го препродал на адвоката Киро Киров, син на бившия шеф на Апелативния съд в Пловдив Здравко Киров. Младокът Валентин Пеев купил плаващата база от него. Докато в едната вила се стреляха, в съседство ударно се строеше друга вила.
Историята на останалите плаващи бази в язовира е в мъгла. До скоро се разказваше, че и рапърът Ванко 1 преди години имал малък понтон на язовира, но го продал. Понтон във "Въча" има и собственик на цех за бутилиране на минерална вода, а наблизо е хотелът на бизнесмена Николай Чилингиров.
В началото на тази седмица "Басейнова дирекция-Пловдив" започна 8 административни наказателни производства срещу собственици на плаващи бази в язовир "Въча" за нарушения на Закона за водите. Става въпрос за неспазване условията по разрешителни, съобщи шефът на "Басейнова дирекция" Атанаска Тунтова. По тях предстои издаване на наказателни постановления, като предвидените санкции по закон са от 500 до 2000 лева.
За водоема има 21 издадени разрешителни от МОСВ, но реално са изградени 17 плаващи бази. При проверката обаче се установява, че в язовира има още 5 незаконни плаващи бази. От тях две понтонни вили - на Николай Стойчев и "Фиш фарм" ООД - Пловдив, са в процедура по издаването на разрешителни за ползване на воден обект. Останалите три фирми са без разрешително и без стартирала процедура за издаването им. Това са плаващата база "Персенк", собственост на "Димкос 2008" ЕООД - София; съоръжения за риборазвъждане - садки, собственост на "Билдекс" ЕАД - Пловдив, и плаваща база "Давид", собственост на Анхел Луис Искиеро.
"Трите бази и миналата година са били санкционирани, но не са предприели мерки за узаконяване и издаване на разрешително", каза Атанаска Тунтова.
Незаконните обекти са построени върху абсолютна държавна собственост. Въпреки че им са налагани неведнъж глоби и предписания, те се ползват за риборазвъждане и аквакултури, спорт и отдих. И тъй като по документи не съществуват, не плащат данъци и такси. "За незаконните понтони е издадено предписание в рамките на един месец да се предприемат действия по узаконяване съгласно Закона за водите. Ако това не стане, ще бъде сигнализирана прокуратурата", каза инж. Тунтова.
Сега те трябва или да си изкарат разрешителни от МОСВ и да платят такси, или да ги разрушат и да напуснат водите на язовира. Иначе при проверката на язовира, както и при предишни, най-често констатираните нарушения на плаващите бази са необозначаване с трайни знаци на разрешената за ползване акватория, липса на сигнализация на пунктовете за собствен мониторинг, както и непредставяне на собствен мониторинг в "Басейнова дирекция".
Плаващите понтони в язовира се поставят с разрешение на Министерството на околната среда и водите срещу наем. Най-често те са със статут на плаващи бази за отдих и/или за риболов.
Говори се обаче, че собствениците на някои ги отдават на туристи срещу наем. МОСВ изисква около всеки понтон да бъдат поставени шамандури, които да ограничават както риболова, така и спортните дейности. Те трябва да плащат такса за оградената и използвана територия на държавата, която е 50 лв. на декар годишно. Институцията е натоварена да следи и поведението на собствениците на къщички в язовира. Дирекцията прави проверка на понтоните за изхвърлената смет чрез предоставяне на фактури от собствениците от сметосъбиращите компании. Проверява се дали замърсяват водата, като инспекцията последно показала, че всички законни понтони имат пречиствателни съоръжения.
Като плавателни съдове собствениците им трябва да имат капитански права, които им се разрешават от Агенцията по корабоплаване в Бургас. Всички имат такива права, посочват от дирекцията. Количеството на уловената риба пък се контролира от смолянската Агенция по аквакултури.
Повечето от водните къщи са без електричество, собствениците им са ги снабдили с агрегати. Само част от тези, които са близо до брега в местността Чифлика, имат ток. Почти целият хълм, водещ към тях, е изкупен от собственици на имоти от близкото село Михалково и външни лица не се допускат. Голямо застрояване по бреговете няма. Местни ползват баирите край водоема за селскостопански нужди.
За красивия иначе язовир най-голяма напаст след понтоните са тоновете боклуци, които затлачват бреговете. По инициатива на община Девин и екоинспекцията в Смолян миналата година беше направена акция за почистване на бреговете в смолянската част на язовира. Тогава бяха събрани над 40 кубика отпадъци.
"Това е една хилядна част от боклуците, целите брегове са в плачевно състояние, но няма сила, която да спре хората да хвърлят", казва кметът на Девин Здравко Василев. Замърсители са както понтоните, така и туристи и хора от селата наоколо.
Източник: в. "Труд"