"Наистина има с какво да се похвалим, защото изградихме тази пречиствателна станция за 6 месеца, при това с изключително сериозно ноу-хау - с една уникална безмирисна технология. Такава технология има само на няколко места в света", допълни Личев.
Проектът е с наименование "Комплексно пречистване водите на Сопот чрез реконструкция и модернизация на канализационните мрежи и съоръжения, подмяна на амортизирана водопреносна мрежа, изграждане на нов резервоар на питейна вода и основен водопровод, свързващ го с водоснабдителната мрежа на Сопот, строителство на пречиствателна станция за питейна и битово-отпадни води с довеждащи колектори". Той е финансиран по оперативна програма "Околна среда" и е на стойност над 18 млн. лв.
С проект за 35 млн. лева община Сопот ще направи пълна подмяна и на водопровода и канализацията. Договорът вече е подписан, а реализацията на проекта предстои. "С този проект в Сопот ще бъде затворен напълно, на 100 % водния цикъл. Така ще станем единствената община у нас с напълно затворен воден цикъл" - каза още Личев. - "Може да се похвалим, че не е имало оперативна програма, по която нашата община да не е работила по проект" , обобщи кметът.
Информационният семинар в Сопот премина при голям интерес. Той събра представители на широката общественост, неправителствени организации, бизнеса, земеделски стопани, местната власт, медии. В рамките на информационното събитие бе представена дейността на Областен информационен център - Пловдив, дадена бе информация за отворени процедури за кандидатстване с проекти по оперативните програми на Европейския съюз, актуални мерки по Програмата за развитие на селските райони, както и обща картина за прилагането на структурните и Кохезионния фондове в периода 2007 - 2013 година в община Сопот.
На форума бяха представени добри практики в община Сопот и бе споделен опит от "научени уроци" при подготовката и реализацията на проекти, финансиран от оперативните програми.
Областен информационен център - Пловдив е част от мрежата от 28 информационни центъра за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, изградени с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Техническа помощ", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. ОИЦ - Пловдив работи в рамките на проект № BG161РО002-3.3.02-00021-С0001.