Проведена тройна графологична експертиза от три вещи лица е доказала, че подписите под длъжностна характеристика на държавна служителка в община Куклен не са оригинални.
Те са преснимани и пренесени от друг документ, твърди Йорданка Тюфекчиева.
Младата жена вижда документ за своето преназначаване едва когато стига до Административния съд заради неправомерно уволнение от работа.
11 години тя е заемала длъжността главен инспектор "Стопански дейности" в община Куклен.
През 2004 Тюфекчиева излиза в майчинство. Именно тогава е била преназначена в старши експерт "Управление на общинска собственост и стопански дейности", без да бъде уведомена за промяната.
По-късно тя установява, че под заповедите за получаване на заплати няма неин подпис, т.е. служителката е била преназначена без нейната воля и съгласие, което е грубо нарушение, казаха адвокати, запознати с казуса.
Миналата година в административната сграда на малката община плъзват слухове, че жената ще бъде освободена от работа. Тогава Тюфекчиева отива при кмета инженер Димитър Сотиров, за да го попита защо се готви отстраняването й.
Служителката твърди, че тогава управникът се обърнал към нея с думите: "Ще се сърдиш на мъжа ти, който работи срещу мен на местните избори. Как се чувства той сега?"
Кметът на Куклен обаче реагира остро на тази теза.
"Ако версията на Йорданка Тюфекчиева, че трябва да уволнявам след избори съпругите на мои политически противници, е вярна, след като господин Тюфекчиев на двата последващи избори през 2003 и 2007г. е подкрепял друг кандидат за кмет и е участвал или подкрепял други листи за общински съветници, то логично следваше още през ноември или декември 2003 г. да се намерят формални причини Тюфекчиева да бъде уволнена", заяви категорично градоначалникът и продължи:
"В случая това до 7.04.2010 г. не е направено, така че тази версия не е състоятелна". Причината според кмета е, че към онзи момент Общинският съвет е утвърдил нова структура на общинската администрация, в която предишната длъжност на Тюфекчиева се променя.
Оказало се обаче, че Тюфекчиева в онзи период няма необходимия ценз да заема тази длъжност, защото е с най-ниската степен на висшето образование - специалист.
Впоследствие тя завършва бакалавърска степен.
"Считано от датата на завръщането си от майчинство Тюфекчиева е заела и изпълнявала новата длъжност без възражения, като е получавала и подобаващото й се възнаграждение", отбеляза кметът.
Жената обаче твърди, че нито се е подписвала под длъжностната си характеристика, нито под документ за получаване на заплати.
Тя обжалва заповедта за отстраняване от работа пред Административния съд в Пловдив, който се произнася в нейна полза.
Държавен служител, който отговаря на условията на друга длъжност в същата администрация, може да бъде преназначен, ако е изразил предварително писмено съгласие за заемане на тази длъжност.
В случая е установено, че Тюфекчиева не е била уведомена, а заповедта на кмета е незаконосъобразна, гласи решението на съда и връща жената на старата й длъжност.
Служителката е категорична, че ще подаде сигнал в прокуратурата за подправени документи, показващи липсата на оригиналния й подпис под служебни документи.
Източник: Dnes.bg