Тракийски храм и светилище на Зевс и Хера са открити край Старосел

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
10:53 / 22.07.2013
2387
Тракийски храм и светилище на Зевс и Хера са открити в Средна гора, това съобщи директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров. Екип на Националния исторически музей /НИМ/ под ръководството на доц. д-р Иван Христов поднови археологическите разкопки в района на връх Кози грамади /1365 м/ в землището на с. Старосел, Хисарско. 

Тази година археолозите на музея проучват голямо светилище в най-високата част на върха. В пределите на античния групов паметник от национално значение е открит голям тракийски храм и светилище на Зевс и Хера, обхващащ площ от 50 кв. м. Началото на неговото функциониране започва през втората фаза на ранножелязната епоха /VIII - VI в. пр. Хр./.

Преустроен е през IV век едновременно с изграждането на одриската владетелска резиденция в подножието на върха, открита и проучена от Иван Христов. През този период траките са използвали обработени каменни блокове, за да подчертаят фасадата на храма. Покрили са го с керемиди от коринтски тип, а на мястото на старите глинени олтари са изградили четири кръгли олтара, изградени от камък и глина.

Това ранно светилище, както и друго, разположено на съседния скалист връх - Сборови грамади, обяснява защо владетелите на одрисите в края на Класическата епоха построяват укрепената резиденция в планината. 

Очевидно в тази част на Същинска Средна гора е действало значимо регионално култово средище. Сигурни податки за използването на новооткрития храм на връх Кози грамади през римската епоха са откритите монети на император Елагабал и фрагменти от мраморни оброчни плочки, някои от които - с изображение на бог Зевс. Светилището съществува до V век сл. Христа, когато християните унищожават храма и изграждат на 15 метра северно от него малка еднокорабна църква.

Другите находки на експедицията са монети, сечени в Тракийски Херсонес, монети на македонските владетели Филип Втори и Александър Велики, денари от късната Римска република, над 1000 керамични фрагмента от съдове, поднасяни като дарове в светилището. 

"Тазгодишната експедиция на НИМ има амбициозната задача да проучи цялостно светилището на връх Кози грамади, което в древността е било оградено от каменна стена. През август т. г. в екипа на експедицията ще се включат и студенти от Университета по библиотекознание и информационни технологии. Проучванията ще продължат до началото на септември", каза Божидар Димитров.


Източник: радио "Фокус"

Виж коментарите (1)
Още новини от Регионални новини:
Потушиха големия пожар в Пловдив
Жители на Катуница на протест: Няма повече да търпим да ни тровит...
Жителите на села до Пловдив излизат на протест днес
От утре военна техника тръгва от Асеновград по пътищата
Списък на всички депутати, които влизат в новия парламент от Плов...
18-годишната шофьорка, блъснала две ученички в Сопот, се споразум...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).