© Plovdiv24.bg | | Нямаме никаква работа. Хората отидоха в хипермаркетите, защото вече им е студено да обикалят по пазара. Там продават евтини боклуци, а ние мръзнем тук. Така посрещнаха екипа ни търговците от празния Събота пазар, увити в дебели шуби, шапки и шалове. Същото е настроението и на Четвъртък пазара. Повечето сергии на двете тържища се държат от производители на плодове и зеленчуци от региона. Едва успяваме да покрием разходите. Не можем да си платим масата, а за някаква сериозна печалба да не говорим. В града един пазар не могат да направят вече толкова години, как ние да привлечем клиенти в този студ, оплакаха се търговците. И прогнозираха, че най-вероятно цените на родния зарзават ще тръгнат нагоре, за да покрият загубите от намалелите обороти.Все още обаче производителите продават продукцията си със символична печалба. Килограм крехко бяло зеле се търгува между 20 и 30 стотинки, връзка от 10 броя праз струва 1.70-180 лв., а цвеклото, ряпата и морковите са около левче. Камбите започват от 2 лв./кг и достигат 3.20 лв., а червените чушки родно производство от Трилистник според качеството могат да се намерят от 60 стотинки до 3 лв. килото. Ямболският стар лук, както и салатният, е 70-90 ст., а цените за килограм едри равногорски картофи започват от 60 стотинки. "90 ст. за плосък лук, без мухъл вътре, който може да изтрае чак до следващата реколта, е много ниска цена. Трябва да го продавам за левче, защото сега печалбата ми е минимална. Освен това го сортирам и продавам само хубавия", обясни Живка Петрова, посочвайки куп с по-некачествен лук, който е отделила зад сергията. Жената продава и картофи с надпис "като масло", сорт "Агрия", които струват 60 стотинки килограмът. Тя предлага и стар фасул от тазгодишната реколта без люспа за 3.20 лв. Вносни домати на двете тържища се търгуват за левче, а по-големите и примамващи около зеленчуци достигат 1.60-2.00 лв. Българските краставици са около 2 лв., репичките пък се продават средно по 30 стотинки връзката. Толкова върви и връзката роден магданоз и копър. Вносният чесън се предлага за 4.80-5.00 лв./кг, а българският достига до 7 лв.
От 60 стотинки започват цените за килограм ябълки. "От 20 години гледам ябълки и цената им не е мръднала. Вече трудно намираме препарати за пръскането им, тъй като повечето са забранени от Европейския съюз. Аз съм от Коматево. Имам голяма ябълкова градина, пръскам я, за да унищожа вредителите, но съседните градини не се поддържат, те са огнище на зарази, и при всеки вятър вредителите идват в моята градина.
Трябва да се измисли някакъв закон и хората, които не се грижат за своите дървета, да бъдат принуждавани да ги изкореняват", оплака се Лиляна Мандрова. Търговката обясни, че е принудена да стои в студа на пазара, защото на борсата й изкупуват продукцията на половин цена и не може да си покрие разходите.
На съседните сергии пък са наредени мандарини, портокали и лимони, чиято цена е 1.20 лв. за килограм. Кивито струва 1.10-1.30 лв., а бананите - 1.50 лв. Тази година, според производителите, е много добра за реколтата от дюли, които се предлагат в изобилие на съвсем приемливи цени - около 60 ст./кг. Толкова струват и тиквите цигулки, както и кочанът царевица.
На празника на св. Екатерина на Четвъртък пазара най-много вървяха розите и герберите, които се продават по 1-2 лв. Красиво аранжираните букети пък започват от 5-7 лв. и достигат до 20 лв. Галина Чалъмова, наемателка на една от сергиите на пазара, обясни, че пловдивчани купуват букети само за много специални поводи, а за рождени и именни дни подбират нещо до 5 лв. "Все пак цветята са някакъв лукс. Истината е, че българинът прекалено много обедня и не му е до букети. Слушам коментари от клиентите. Те казват по-добре да купя един шоколад или банан, отколкото цвете, което утре ще умре. Наистина е така, но все пак букетът е духовна радост", разказа Галина.
Източник: в. "Марица" |