© | | С тържествено освещаване на 29 ноември, вторник, ще стартира строежът на предприятие за преработка на плодове и зеленчуци в Ново село, община Стамболийски. То ще заема разгърната площ 4000 кв. м, като в изграждането му ще бъдат вложени 3 млн. евро. Това съобщиха инвеститорите - смесено дружество "PEPPERLAND" с акционери "Адела" ЕООД - България и "FELDBACHER FRUIT PARTNERS GMBH" - Австрия.Теренът за новата фабрика е в землището на село Ново село в т. нар. Стопански двор, на входа за Пещера. Изборът на местоположението е съобразен с дейността на предприятието - изкупуване на местни суровини като плодове и зеленчуци и преработката им до финален продукт, предназначен за пазари в Европейската общност, разказа Димитър Гюров, управител на "Адела" ЕООД.
Той обясни, че проектът за фабриката е по Програма "Развитие на селските райони", Мярка 123: "Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти. С изграждането на обекта в община Стамболийски ще се осигури работа персонал от 100 души.
Старт на ритуала по освещаване на строителната площадка ще дадат управителите на българската и австрийската компании акционери - Димитър Гюров и Херберт Хорлайн. Официални гости на събитието са областният управител на Пловдив Здравко Димитров, кметът на Община Стамболийски Иван Атанасов и кметът на Ново село Тодор Атанасов.
Очаква се строителните дейности да приключат през месец март 2012 г., за да може фабриката да заработи с първите реколти на различните видове плодове и зеленчуци, които се произвеждат в региона.
Програмата за развитие на селските райони "ПРСР" (2007-2013) е наследник и продължение на програма САПАРД. Програмата субсидира инвестиции в земеделието, преработвателната промишленост, горската индустрия като покупка на селскостопанска земеделска техника, съвременно производствено оборудване, технологични линии, машини, строеж на складови помещения, и др.
В програмата са обособени четири приоритетни оси, съответстващи на основните направления, които се подкрепят. Мярка 123 " Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти" е по Ос 1: "Подобряване на конкурентоспособността на земеделския и горски сектори".
Видът на финансовата помощ е до 50% от реално одобрените инвестиционни разходи по проекти за микро, малки и средни предприятия и до 25% от реално одобрените инвестиционни разходи по проекти на предприятия, които не са микро, малки или средни, но са с по-малко от 750 работници или с оборот по-малък от 200 милиона евро. |