В Родопите - Гергьовден е празникът на възраждащата се природа
Без никакви различия на това каква религия се изповядва в Родопите Гергьовден е празникът на възраждащата се природа. Наричан Гергьовден, Хъдърлез, Адралез, е празникът на водата, на зеленината и на някои от любовно-женитбените гадания, свързани с бъдещето на млади, неженени хора в Родопите. Това каза директорът на Регионалния исторически музей "Стою Шишков" - Смолян Таня Марева.
По думите й на много места в Родопите на този ден се гадаят китки и по тях се гадае за кого ще се ожени момата или момъкът. Марева обясни, че няма село в Родопите, в околностите на което да няма някоя лечебна вода и те са най-посещавани на Гергьовден, тъй като според народното поверие, в този ден водата е най-лековита. В Смолян най-посещавана в днешния ден е Балиевата вода, която се намира в близост до смолянския квартал Средок, за която казват, че лекува "баленките", (болестите) на родопски диалект, преди всичко очни болести. За лечебните води на аязмо край село Момчиловци се говори, че лекува безплодие и е покровителствана от св. Богородица. Друга, също толкова известна е Барутената вода, намираща се край град Девин. Тя е наречена така от местните защото силно мирише на барут.
Марева каза също, че почти няма селище, в което да не се вярва, че на Гергьовден трябва да се откъсне здравец, клонка от цъфнало дърво и да се закичи вратата на дома. По думите й в Родопите съществува поверие, че на Гергьовден е хубаво да си завиеш зелено на кръста, за да не те боли кръста през лятото, при извършване на усилена селскостопанска работа, свързана с обработването на ниви или добив на дърва.
Източник: Радио "Фокус"