© Plovdiv24.bg | | Колко може да струва декар земя в Родопската яка над Пловдив? Минимум 1000 лв., и то в най-лошите участъци, категорични са брокери на имоти.Срещу 3 лв. обаче зам.-кметът на Куклен Иван Апостолов си е купил 1,3 дка имот в местността Копривките. Теренът е на площ от 1275 кв. м, т.е. квадратът излиза 0,2 ст. Намира се на склон близо до ски пистата и има прекрасна панорама към долината.
Сделката за парцела е станала преди няколко години. "Данъчната оценка е 3 лв., но аз платих за имота 300 лв. - 100 пъти повече", обяснява Апостолов.
Това е само част от серията съмнителни сделки, заради които кметът Димитър Сотиров и заместникът му Апостолов бяха арестувани в четвъртък в кабинетите им и изведени от общината с белезници.
Вилата на зам.-кмета Иван Апостолов била вдигната с безплатен труд на работници от община Куклен. Тя е недовршена отвън и отвътре. Почти няма човек от шефовете, който да не е търкал наровете на ареста. През юни бяха задържани за по 24 часа главната касиерка Мария Павлова и счетоводителката Елена Панайотова.
На Сотиров са повдигнати 6 обвинения за длъжностни престъпления. Той ще отговаря и за източване на 900 хил. лв. Заместникът му е с 4 обвинения, обясниха от окръжната прокуратура. В петък арестът на двамата бе удължен със 72 часа.
Сивият кардинал, мозъкът на източване на общината, е Апостолов, твърдят от сформираното през януари Сдружение за Куклен. Тогава са били подадени и сигналите до Икономическа полиция, прокуратурата и РДНСК.
"Апостолов е старо индиго, знае всичко и манипулира Сотиров. Връстници са, били са и съученици. Действат в комбина трети мандат", твърди бизнесменът Тунджай Абдуллов.
Прословутата сделка за 3 лв. всъщност е част от хитра схема, обясняват кукленци. Преди време част от Копривките е парцелирана и имотите са раздадени като обезщетение, след което въпросният терен от 1,3 дка е препродаден от частно лице вече на зам.-кмета Апостолов, коментира жител на Куклен.
Едно от обвиненията на прокуратурата към Апостолов е, че между май и септември м.г. е ползвал безплатен труд на работници с договори към общината, за да построи вилата си.
Бригади му работеха ангария цяло лято, обясниха служители от курортната местност. Те твърдят, че за да вдигне вилата, Апостолов изсякъл и доста дървета.
3-етажната къща от тухли и бетон е недовършена. Вътре е неизмазана и е на груб строеж.
Фрапираща сделка за земя наостри кукленци срещу кмета им Димитър Сотиров още през 2006 г. Тогава той сам подписва договор за замяна на 2 дка в местността Калдъръма. Той и съпругата му Димитрия дават на общината 1,6 дка в местността Генчев бунар край Куклен. Целта на сделката е Сотирови да комасират земя, тъй като съседният парцел в Калдъръма е техен.
Семейството трябва да доплати на управата 414 лв. - толкова е изчислен маржът на парцелите. Разликата по обявяването на договора за заменката в Агенцията по вписванията е за сметка на Куклен.
От това кметът вероятно ще се измъкне сух, защото сделката е с благословията на общинския съвет през 2006 г. По онова време не е действал законът за конфликт на интереси. Най-сериозното обвинение срещу Димитър Сотиров е за нанесени щети на общината в размер на 738 998 лв.
Не е възложил обществена поръчка за изграждане на елементи от канализационната мрежа, като целта е била да набави облага на 5 фирми, обясниха от прокуратурата.
Изграждането на ВиК стартирало през май 2003 г., на първата копка бил тогавашният екоминистър Джевдет Чакъров. Администрацията вложила 2,5 млн. лв. собствени средства.
"Обаче правенето на ВиК е истинска далавера - заравяш и всичко остава под земята", коментираха кукленци. Те недоволстват, че се прави без план - днес се копае в центъра, утре - в горния край, и никъде не е готово. В момента 60% от канализацията са завършени.
"Не слагаха нито муфи, нито колена, а запълваха сглобките на тръбите с изолираща пяна. Изравяха пръстта и вместо да положат пясък край тръбите, пак тъпчеха кал и камъни", разказа Абдуллов.
През 2008-а той със строителната си фирма положил 100 м бордюри и плочки в Куклен. "Написах във фактурата всичко и цената от 700 лв. Идва техническият инженер и ми я задраска. Накара ме да напиша друга фактура без адрес, без цена", възмущава се Абдуллов.
Сдружение за Куклен се добрало до сключени 375 граждански договора с местни от януари 2011 г. до 31 март т.г. Те били за снегопочистване, за озвучаване на празници, за поправка на тротоарите, за чистота, за улично осветление.
Куриозен е фактът, че за тротоарни ремонти била наета 85-годишната Недялка Маринова, която наскоро починала. Пътищата поправяли 4-ма на възраст от 73 до 79 г.
Десетки роми се шашнали, когато им дошли писма от данъчните. Те имали граждански договори за метене и ремонтни работи с общината за по 10-ина дни.
"Кметове, не работете и не се бъхтайте. Така се правят грешки и може да последвате съдбата на арестуваните Сотиров и Апостолов", каза общинската съветничка Албена Костадинова. Тя е от партията на Нонка Матова политически клуб "Тракия". От тази партия бе преизбран през есента и Димитър Сотиров. Според съветничката и колегите й от общината арестите са поръчкови.
Източник: в. "24 часа" |