© БНТ | | Тържествата за отбелязване на 125-та годишнина от Съединението на България вече започнаха. Какво ни събира и какво ни разделя в навечерието на празника? Отговор на този въпрос търсят и днешните жители на град Съединение. Съединението е обявено на този площад на 4 септември 1885 година. На следващия ден, под звъна на църковната камбана, тук се събират няколкостотин въоръжени бунтовници от Голямо Конаре и начело с Чардафон тръгват към Пловдив. Още първата годишнина от историческото събитие е отбелязана вълнуващо от местното население. Две млади невести засаждат фиданки на поляната, където е обявено Съединението. Оцелял е единият от двата явора.
Кръстю Манчев - изследовател на Съединението: "И днес този явор, впил дълбоко корени в земята, извисил висок ствол, разперил клони, напомня за това събитие." Сега в Съединение хората имат други грижи и неволи. Наскоро ги връхлетя опустошително наводнение. Казват, че се справят, както могат.
Жител на Съединение: "Трудно е с ниски пенси. Едвам посрещаме ежедневните крещящи нужди." Жител на Съединение: "Всичко произвеждаме. Няма да ме мързи. Лани гледах трийсе овце. Продадох ги и това е. Прекалено съм добре. Пенсията ми е стабилна. Петстотин лева. Какво да искам повече." Жител на Съединение: "Всеки изминат ден разединението е по-голямо и по-голямо. Хората се отчуждиха." Преди хората често влизали да запалят свещ за здраве и късмет.
Николина Трионова: "В Съединение хората не са вярващи, което много ми прави впечатление. Не знам защо. От какво сме се отчуждили толкова много?"
През годините Съединението обаче е доказало, че има обединителна сила и помага на хората да преодоляват различията си.
Източник: БНТ |