Жителите на чепеларското село Орехово ще сигнализират прокуратурата за съмнителна замяна на земи
В чепеларското село Орехово е създаден инициативен комитет в защита на местността “Касбата”, за която стана ясно, че е заменена за земи в други краища на България, съобщи в интервю за радио “Фокус” – Смолян кметът на село Орехово Павлина Петкова. От утре в селото започва да се събират подписи в защита на местността. Кметът на селото сподели още, че Инициативният комитет ще сигнализира прокуратурата за извършената замяна на земи в селото. “Сделката е станала преди 5 години, а ние жителите на селото научаваме едва сега и то от медиите”, заяви Петкова.
„Не мога да кажа дали има засегнати стопани на земи, но най-засегнати са ловците, които остават без хижа. От понеделник ние ще предприемем действия, за да разберем кой с какво е ощетен”. Според кмета местното население е силно притеснено от новината за замяната на земя и за строежа на селище.
“Създаденият инициативен комитет ще сезира прокуратурата, защото хората искат да разберат, защо и как се е получило така и никой нищо не знае. Това е най-хубавата земя, освен това е разположена до много природни забележителности като “Чудните мостове” и др. Това е един хубав дял на Родопите, който е добре да си остане такъв”, каза Павлина Петкова.
От инициативния комитет дори има предложение всеки един жител да даде по един декар и по малко пари, за да се съберат 40 декара и 40 000 лева и да си върнат земята, защото според информацията “Терра вита” ги е придобила при същите условия. Според кмета на Орехово замяната на земята в местността “Кабата” е съмнителна. Тя твърди, че по нейна информация е заменена със земя от Силистренско, Сливнишко, която е под електропроводи с високо напрежение, пущинаци, земя която за нищо не става. В замяна на това “Терра вита” е получила най-хубавата земя в тази част на планината.
Сделката е направена 2001 г. директно в София, като е подписана лично от тогавашния земеделски министър Венцислав Върбанов. „Наш съселянин миналата година усети, че там става нещо и се поинтересува какво се случва с “Кабата”. Тогава той отнесе въпросите си към община Чепеларе и областна администрация Смолян. Оттам му отговориха, че земята е дадена под наем за картофопроизводство. Така излиза, че нито общината, нито областна администрация са знаели за сключената сделка. Създаденият инициативен комитет ще сезира прокуратурата, защото искат да разберат, защо и как се е получило така и никой нищо не знае”, каза кметът на Орехово Павлина Петкова.