Жители на девинското село Михалково и служители на едноименното предприятие за бутилиране на естествено газирана минерална вода протестираха срещу намерението на предприемача Петър Курумбашев да изгради ВЕЦ на 120 м от минералните извори, предаде репортер на радио "Фокус" - Смолян. На организиран протест в сградата на ТПК "Михалково" се събраха около 100 човека, които изразиха опасенията си, че с изграждането на минивеца минералната вода ще изчезне и така 100 домакинства ще останат без работа. Местните жители призоваха областния управител на Смолян да се намеси и да спре решението за изграждането на съоръжението. "Не на корупцията, не на лъжата и измамата", призоваваха от плакатите работниците в завода. Хората негодуваха и срещу сделка със замяна на земя, която също е в ущърб на завода, който дава препитание на 80 човека. Работниците заявиха още, че никой не взема отношение по проблема, който се задълбочава.
По думите им РИОСВ - Смолян извършва проверки, но си "затваря очите" пред непоправимите щети, които строителната форма нанася на природата и река Чуровска и Лявовска, тъй като в момента там се полагат тръбите за бъдещия ВЕЦ. Хората заявиха още, че не срещат подкрепа и от местната власт в лицето на кмета на община Девин Юлиян Семчев и кмета на село Михлаково Йорданка Маданска. Заводът съществува от 55 години и той е символа на селото, в него е работило и работи голяма част от населението, а и от съседните две села Лясково и Селча.
Работещите и ръководството на ТПК" Михалково" заявиха, че са готови да блокират и главния път Девин - Кричим - Пловдив, ако институциите не вземат отношение. За тях в случая става дума за голяма корупционна сделка. Минералният извор се намира на 700 м надморка височина и е открит през 1936 г., когато е представлявал планински ручей. През 1942 г. е направена първата копка, шахта и анализ на водата.
10 години по-късно е бутилирана първата бутилка. Следват допълнителни сондажи и през 1965 г. от дълбочина 650 м бликват 50л./сек. минерална, естествено газира вода, която е уникална не само за България, а и в целия свят, тъй като вода с подобни свойства има на още три места - в Буржоми, Русия, Виши, Франция и Фашинген, Германия. В момента в завода работят 80 човека, които получават средно по 600 лв. месечна заплата. Фирмата бутилира и реализира на пазара годишно около 10 млн. л. вода |