Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
С 35 млн. дългове оставиха УМБАЛ "Свети Георги" на новото ръководство
Автор: Екип Plovdiv24.bg 15:17 / 12.08.2009Коментари ()9709
©
Максимално свиване на излишните разходи, увеличаване на пазарния дял до 8% и изчистване на задълженията от 35 млн. лева са трите основни задачи, които си поставя новото ръководство на Университетска болница „Свети Георги" в Пловдив. Те са записани в Антикризисната оздравителна програма, която вчера Съветът на директорите на здравното заведение е приел и одобрил.

Свиването на разходите няма да е за сметка на качеството на медицинските грижи. Напротив, УМБАЛ „Свети Георги" ще продължи да бъде най-голямата болница в България с най-добрите специалисти, прилагане на европейски лекарски практики и модерна апаратура, заяви изпълнителният директор доц. д-р Божидар Хаджиев. Днес на специална пресконференция той представи както краткосрочната си оздравителна програма, така и новия си екип.

Оперативното ръководство на болницата се поема от трима заместник-директори - доц. д-р Тихомир Дерменджиев ще отговаря за лечебната дейност в База 1 на бул. „Васил Априлов", а д-р Константин Зисов - в База 2 на бул. „Пещерско шосе". Заместник-директор по икономическите въпроси ще е Валентина Семерджиева, обяви изпълнителният директор на болницата.

Програмата е оздравителна и има за цел да стабилизира дружеството до края на тази година, подчерта доц. Хаджиев. Според него това ще стане с оптимизиране на работата във всички клиники и звена, въвеждане на строга отчетност на преминалите болни и разходите по тяхното лечение, както и с намаляване на сметките за ток, парно и вода.

Предстои включване и на втората парна централа на База 1 на природен газ, с което снижаваме енергийните разходи с 900 хил. лева на година. Отделно от ток можем да спестим други 360 хил. лева, каза изпълнителният директор на УМБАЛ „Свети Георги".

Амбицията на новото ръководство е да увеличи пазарния си дял до 8%, който сега е между 6,5 и 7 на сто. В Антикризисната програма е записано, че това ще стане с привличане на нови 3-4 хил. пациенти на година. Болницата има неизползвани резерви и може да предложи атрактивни пакети здравни услуги както на фирми, така и на фондовете за доброволно осигуряване, подчерта доц. Хаджиев. Ще кандидатстваме с проекти по Оперативните програми на ЕС за енергийна ефективност, както ще привличаме средства и от фондовете за научни изследвания, добави той.

По оперативни данни, натрупаните задължения на УМБАЛ „Свети Георги" са в размер на 35 млн. лева. Просрочените са близо 9 млн. лева, които се погасяват към доставчици на медикаменти и консумативи.

Болницата не е във фалит, приходите ни за първите шест месеца са със 6,1 млн. лева повече в сравнение със същия период на миналата година, бе категоричен доц. Хаджиев. Разходите са нараснали със 17%, но болницата има резерви да ги свие, без да се нарушава диагностиката и лечебният процес, както и качеството на предлаганите здравни услуги.

Заплати няма да намаляваме, напротив ще въведем категоризация на труда и допълнителни стимули за сестрите в най-натоварените звена, заяви изпълнителният директор на Университетска болница в Пловдив. Ще пестим от незаетите щатни бройки, както и от по-добра организация на системата за заплащане на извънредния труд, добави той.


(C) ПОТВ


Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/S-35-mln-dulgove-ostaviha-UMBAL-Sveti-Georgi-na-novoto-rukovodstvo-104773
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.