Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Дават началото на кулминацията от Европейската нощ на учените в Пловдив
Автор: Екип Plovdiv24.bg 12:47 / 21.09.2021Коментари ()1269
©
С представяне на възможностите за кариерно развитие на изследователи на 24 септември в Центъра по растителна системна биология и биотехнология (ЦРСББ) в Пловдив ще бъде даден старт на кулминацията от проявите в проекта "К-ТРИО 5 – Европейска нощ на учените 2021“. 4-дневната програма в Града под тепетата до 27 септември включително е наситена със събития с пресечни точки между наука, изкуство, екология, мода, фотография, живопис, литература, дигитални решения, математика и др.

Пловдив е един от 5-те български градове, сред които са още София, Бургас, Стара Загора и Русе, включващ се на 24 септември в кулминацията на "Европейска нощ на учените 2021“. Надсловът на проекта за шеста поредна година е "Учените в триъгълника на знанието". Началото на проявите за тази година бе поставено на 3 юни също в Центъра по растителна и системна биология и биотехнология в Пловдив.

На 24 септември 2021 година директорът на Центъра по растителна системна биология и биотехнология доц. д-р Цанко Гечев ще открие Европейската нощ на учените 2021 виртуално и реално чрез кръгла маса под надслов: "Зелената сделка – хоризонти за наука". Доц. д-р Цанко Гечев ще представи възможностите за кариерно развитие на изследователи. "Ще бъдат презентирани и два от проектите на ЦРСББ, ще бъдат наградени и победителите във Фотоконкурса "Природата“, споделиха координаторите на проекта за Пловдив доц. д-р Весела Казашка и доц. д.ф.н. Петя Бъркалова. На кръгла маса ще бъдат дискутирани въпросите за кариерното развитие на учения, феномена на "възкръсващите растения“, промените в климата и влиянието им върху живота на хората и растенията.

Лингвисти и биолози ще търсят отговор на въпроса защо лингвистите и генетиците говорят на един и същ език в разговор на тема "Генеративна граматика на гените“.

На 24 септември 2021 година Академията за музикално танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" ще се присъедини и за пореден път ще се включи в събитията, свързани с Европейската нощ на учените в град Пловдив. Ректорът проф. Тони Шекерджиева-Новак ще открие Европейска нощ на учените 2021. В програмата на е включено модното ревю на студенти от катедра "Дизайн“ с ръководител доц. д-р Динка Касабова. Интервюто е на тема: "Зелената сделка в модата“ и ще бъдат представени модели, изработени от екологични материали.

Доц. д.ф.н. Петя Бъркалова ще представи книгата с интервютата "Пловдив и смислоносците. 10 истории за принадлежност". Книгата е разговор с учени и университетски преподаватели, с хора на науката, изкуството и образованието, които са носители на награда "Пловдив“. В това шесто поред издание, журналистката Ваня Драганова разговаря с тях, защото те знаят какво е въздействие и признание, но същевременно са "войници на съдбата“, които носят академичното кредо като адмиралски жезъл "в раницата си“. Те са вдъхновяващи личности, които са спечелили стотици хора, защото се интересуват от истината, красотата и доброто.

В автобиографичните (наративни) интервюта, "героят“ на разказа е оставен сам да разкаже историята си: като устно споделени преживявания, спомени, "случки“ и етапи, като биографична равносметка. Нашият "встъпителен въпрос“ кръжи около въпроса "Кога и как разбрахте, че Пловдив е вашата съдба“? Журналистът е в ролята само на съпричастен слушател, който "записва“ една история за свързаност и надникване в себе си: свързаност с града – Пловдив като низ от "лични времена“, Пловдив като "място на случване“, Пловдив като "око на бурята“ и като тихо убежище, Пловдив като … съдба.

Нарекохме ги смислоносци заради творчеството им и заради човешките им качества; заради уменията им да създават последователи; заради уменията да докосват "другия“; заради разпростирането на творческите им вектори далеч зад пределите на "своето“; заради многообразните ненатрапчиви докосвания до ценности, идеи и хоризонти; заради откритията им за траекториите на смисъла.

На 25 септември са планирани събития и в "Артклас Център“ – Пловдив. Те включват: награждаване на победителите от Фотоконкурса "Науката в училище", творческо ателие по рисуване с деца от 4 до 8 години, както и творческо ателие за възрастни.

Асоциацията за кариерно развитие предлага ученици, студенти и гости да дискутират по проблемите на науката и изкуството в условията на криза и новите възможности, които се разкриват пред хората на изкуството. Темата на дискусията е : " Пресечните точки на науката и изкуството".

Европейската нощ на учените 2021 година в Пловдив ще приключи на 27 септември в Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов“ с изложба на 15 творби живопис на ученици от гимназията под надслов "Градски хоризонти“. Част от творбите ще са разположени в новия STEAM център на училището, а друга част – в двора на гимназията. Ще бъдат представени и новите перспективи за обучението чрез наука, технологии, инженерни решения, изкуство и математика. Изкуството са важна част от STEAM базираното обучение чрез намирането на творчески решения и нестандартни подходи.

През юни първите събития от програмата за град Пловдив бяха два семинара. Единият се проведе в Центъра по растителна системна биология и биотехнология, а темата на семинара беше: "Стратегически насоки на Европейския съюз за таланти в науката“. Той бе предназначен за утвърдени изследователи, научни мениджъри и ръководители.

Целта му бе да запознае участниците с тенденциите в европейската политика за изследователите и с процедурата за прилагане на Стратегията за човешките ресурси в науката.

Другият семинар се проведе в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев“. Със зададената си тема "Как да говорим за наука“ той бе насочен към млади учени, докторанти и изследователи, които биха желали да подобрят уменията си да говорят за наука и да представят изкуството. Двата семинара преминаха при изключителен интерес и провокираха много въпроси у участниците.

Проектът "K-TRIO 5 – Европейска нощ на учените“ се финансира от Европейската комисия по дейностите "Мария Склодовска-Кюри“ на програма "Хоризонт 2020 bis". Центърът по растителна системна биология и биотехнология (ЦРСББ) е част от консорциум участници, сред които са Софийският университет "Св. Климент Охридски“ – координатор на проекта, сдружението форум "Наука", Бургаският университет "Проф.д-р Асен Златаров", Тракийският университет, Русенският университет, БАН – ИМИ и Клуб "Млади таланти“ и Регионалният исторически музей – София.

Акцент в програмата за Пловдив е поставен върху дигиталното представяне на съдържанието на традиционната Пътна карта на събитията, затова провеждането на Европейска нощ на учените и "свързването" с широката публика ще се осъществява хибридно – на място и отразено чрез цифровите технологии и интернет. Програмата е подготвена така, че да стигне до възможно най-широка публика – в това число млади хора, да доближи изследователите и хората на изкуството до обществото, като влезе буквално в дома им.

Домакините на "Европейска нощ на учените 2021“ в Пловдив са подготвили ново дигитализирано съдържание и са създали програма, която да бъде лесно възприета, да достигне до публиката, да ѝ даде възможност за активно участие в събитията.

Представените събития в Програмата на Нощта са адресирани към студенти, преподаватели, изследователи, ученици, деца и родители. Включени са конкурси, творчески работилници, изложби, модно ревю и събития при открити врати.

Организирани са събития чрез Facebook, а след това и срещи, дискусионни клубове, научни кафенета, демонстрации, които според ситуацията с COVID 19 могат да бъдат посетени намясто (при спазване на всички правила за безопасност) или да бъдат посетени онлайн, чрез предоставените линкове, разказаха координаторите на проекта за Пловдив доц. д-р Весела Казашка и доц. д.ф.н. Петя Бъркалова.

На страницата и YOU TUBE канала на ЦРСББ ще бъдат качени две видеа, които представляват разговор с д-р Веселин Петров за феномена на феникса при растенията и с д-р Амол Нанкар за промените в климата и как учените реагират на това предизвикателство.

През месец август бяха обявени и два фотоконкурса. Единият фотоконкурс бе със заглавие "Науката в училище", а другият – "Природата“. Фотоконкурсите бяха разпространени чрез Фейсбук. Фотоконкурсите целят да привлекат за участие хора от всички възрасти, които са докоснати от света на знанието и които мислят за наука и природа. "Искаме да разберем какво провокира любопитството към природата, как го запечатваме в ума си и на снимка, какви емоции ни носи докосването до природата. Искаме да разберем какво провокира любопитството и любознателността от ученическите години, остава във времето научено и е първото съзнателно докосване до науката. А може би откриваме, че у всеки човек има един "учен", запален по любимия предмет!“ – споделиха доц. д.ф.н. Петя Бъркалова и доц. д-р Весела Казашка.

Всички събития от предстоящата 4-дневна кулминация от програмата на "Европейска нощ на учените 2021“ ще са достъпни онлайн и в реална среда, при спазване на мерките за безопасност, обясниха организаторите.


Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Davat-nachaloto-na-kulminaciyata-ot-Evropeiskata-nosht-na-uchenite-v-Plovdiv-1127275
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.