Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
"Ален мак" трябва да плати предсрочно част от дълговете си
Автор: Екип Plovdiv24.bg 14:25 / 03.02.2010Коментари ()2851
© mcmbg.com
Българската козметична компания "Ален мак" трябва да плати предсрочно част от задълженията си, тъй като не е изплатила изискуемите лихви по облигационните си заеми. Това съобщава довереникът по втората поред и по-малка облигационна емисия на компанията Обединена българска банка пред фондовата борса.

Според съобщението "Ален мак" не е изплатила дължимата лихва по първия си облигационен заем за 6.5 млн. евро. Това е предпоставка за предсрочна изискуемост както на този заем, така и на по-малкия такъв в размер на 592 хил. евро, поясняват от ОББ.

Затова и те като довереник обявяват малкия заем за предсрочно изискуем и приканват компанията да изплати дължимите главница и лихва по него съответно 592 хил. евро и около 7 хил. евро. Следващата стъпка за удовлетворяване интересите на облигационерите е изпълнение на обезпечението по заема, а то е залог върху акциите на "Ален мак" и върху всички търговски марки и промишлени дизайни на компанията.

Малко по-рано миналата седмица Българската фондова борса обяви, че спира да изчислява натрупана лихва по първия поред заем, който се търгува на борсата, тъй като е била уведомена, че компанията е закъсняла с изплащането на дължимата такава към края на миналата година.

Според проспекта на първата емисия при подобна ситуация заемът става предсрочно изискуем, а обезпечението би следвало да премине в ръцете на облигационерите. Обезпечението включва производствения терен на компанията в Пловдив - първа поред ипотека върху 30 дка административно-битов, производствен и складов комплекс на компанията в северната индустриална зона на града.

"В момента за съжаление сме без печeливш ход. Въпреки това не губим надежда и се надяваме да успеем", каза изпълнителният директор на "Ален мак" Росица Славова. Тя поясни, че мениджмънтът полага усилия да се справи с тежката ситуация, но по думите й има "пълна липса на диалог с облигационерите, при стриктно изпълнение на всяко тяхно желание".

Миналата седмица компанията посочи в писмо до Комисията за финансов надзор, че отказът на облигационерите да одобрят мораториум върху лихвите на заема поставя компанията в изключително деликатно състояние, което може да доведе и до неплатежоспособност.

"Този отказ от допълнителна подкрепа за "Ален мак" в резултат на световна криза не е изключено да доведе до спиране на дейността на дружеството и обявяване в несъстоятелност", пише в писмото на компанията до Комисията за финансов надзор.

Мениджмънтът поиска мораториум на общото събрание на облигационерите на 15 януари, но те не го одобриха с мотива, че липсват ясни ангажименти за него. Те препоръчаха на мениджмънта да свика ново събрание, на което да изложи аргументите си и да направи нов независим одит на дейността на "Ален мак" от международна консултантска компания. Те мотивираха исканията си с липсата на яснота за събираемостта на вземанията на дружеството и разликата в представянето му спрямо останалите български производители в бранша.

Компанията поиска освен мораториум върху лихвите и намаляване на обезпечението по заема, за да се използва той като такова при изтеглянето на друг кредит над 1 млн. евро.

Облигационерите на "Ален мак" вече дадоха ликвиден прозорец на компанията в средата на миналата година. Те се съгласиха заемът да се преструктурира, като шест от деветте остатъчни плащания на главницата да се изплатят на три пъти преди падежа на емисията през юни 2011 г., а основната лихва да се повиши до фиксирана 9.95%.Така компанията си спести близо 3.25 млн. евро до края на 2010 г. Допълнително обаче облигационерите записаха втора по-малка емисия от 592 хил. евро отново с падеж юни 2011 г. с цел да осигурят средства на "Ален мак" за изплащане на дължимите лихви. ОББ изисква именно нея предсрочно сега.

"Ален мак" обслужваше редовно основния си облигационен заем до края на март 2009 г., с което остатъчния му размер бе намален до около 4.8 млн. евро от първоначалните 6.5 млн. евро.

Преди няколко дни компанията публикува финансовия си отчет за 2009 г. В него става ясно, че приходите на компанията се свиват с около 20% главно заради износа. Компанията не посочва обаче да има ликвидни проблеми и трудности с обслужването на задълженията си, които са най-вече по облигационните й заеми.

"Ален мак" е сред последните раздържавени козметични компании - през 2002 г., срещу сумата от 5.5 млн. долара. Купувач бе швейцарската фирма "Ефектен унд финанц", представлявана в България от Петър Терзиев, известен като зет на последния министър-председател от времето на Тодор Живков - Георги Атанасов. Терзиев беше съдружник в "Балканфарма", чрез която участва в приватизацията на трите фармацевтични завода в Дупница, Троян и Разград, впоследствие препродадени на "Актавис", собственост на Тор Бьорголфсон.

В момента "Ален мак" е собственост на дружеството "Ален мак България". То се представлява от Петър Терзиев и Иван Георгиев Атанасов, а е собственост на регистрираната на Вирджинските острови "Ен и ю лаборатоар", показва справка в Търговския регистър.

Източник: в. "Дневник"



Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Alen-mak-tryabva-da-plati-predsrochno-chast-ot-dulgovete-si-136346
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.