Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Високите слънцезащитни фактори понякога подвеждат
Автор: Екип Plovdiv24.bg 16:06 / 28.05.2010Коментари ()2476
© Impact Press Group
Ако сте обръщали внимание наскоро, вероятно сте забелязали, че на пазара има тенденция да се предлагат слънцезащитни продукти с все по-висок защитен фактор (SPF). Само преди няколко години беше много трудно да се намери слънцезащитен крем с фактор по-висок от 45. Днес вече тенденцията е различна. В някои страни дори се анонсират продукти с SPF 100+.

Но наистина ли един слънцезащитен крем с SPF 100+ (или 90+) е толкова по-добър от такъв с фактор 15?

SPF 100: Два пъти по-добър ли е от SPF 50?

SPF факторът се отнася до способността на един слънцезащитен крем да блокира ултравиолетовите лъчи В (UVB), които причиняват слънчевите изгаряния, но не и UVA лъчите, които основно причиняват дълбоките кожни увреждания. И UVA, и UVB лъчите допринасят за повишения риск от рак на кожата.

SPF факторът отразява колко по-дълъг е периодът от време, за което човек би изгорял на слънце, ако не си е сложил слънцезащитен крем спрямо времето, за което би се случило изгарянето при използване на такъв крем.

SPF по правило е фактор, който не е разбираем за потребителя. Поне като число. Защото е съвсем логично някой да си помисли, че SPF 30 е два пъти по-добър от SPF 15, но всъщност това съвсем няма да бъде вярно. Защото крем с фактор 15 блокира около 94% от UVB лъчите, продукт с SPF 30 блокира 97% от UVB лъчите, а такъв с фактор 45 блокира само с още 1% повече, а нито един продукт не предлага 100% защита!

Много дерматолози са на мнение, че крем с SPF 15 е подходящ за повечето хора, ако бъде използван правилно. Но въпреки това дори те често препоръчват SPF 30, защото много малко хора нанасят продукта толкова обилно или толкова често, колкото е посочено на опаковката. Според широко разпространеното сред специалистите мнение разликата в защитата от слънчево изгаряне между кремовете със средно висок и висок SPF фактор не е особено голяма, но продуктите с по-висок SPF фактор могат да защитят по-добре кожата от дълготрайни увреди и рак на кожата.

В специално писмено изявление една от американските фирми, произвеждащи слънцезащитна козметика например отбелязва, че, тъй като повечето хората използват много по-малко слънцезащитен крем, отколкото е препоръчително, продуктите с висок SPF фактор предлагат по-добра защита, а дългогодишното използване на продукти с висок SPF допринася за здравето на кожата в по-късен етап от живота. Според казаното в това изявление "Въпреки че разликата в процента блокирана ултравиолетова радиация между SPF 55 и SPF 100+ е по-малко от 1%, използването на SPF 100 може да доведе до много по-малка увреда от слънцето в дългосрочен план".

А UVA лъчите?

Създаването на слънцезащитен крем, който адекватно предпазва кожата от UVA лъчите е по-трудно. UVA излъчването прониква по-дълбоко в кожата, като допринася за ускорената поява на бръчки и покачва риска от рак на кожата. Почти всички (95%) от UV излъчванията, на които сме изложени, са именно UVA излъчвания.

Много от слънцезащитните кремове с висок SPF фактор използват филтри, които спират UVA лъчите, което обаче не бива да се счита за достатъчна защита. Това се дължи на факта, че UVA филтрите по правило се разпадат бързо и изгубват ефективността си на слънце, освен ако не са допълнително стабилизирани. Процесът по това стабилизиране се смята за най-сложният при производството на слънцезащитен крем. Затова и качествени слънцезащитни средства по правило не е приоритет на масовите козметични компании.

Но всички дерматолози са единодушни, че и най-добрите слънцезащитни кремове трябва да бъдат правилно използвани, за да работят. Най-добрият начин да се уверите, че сте оптимално защитени, е да спазвате точно инструкциите за употреба, изписани задължително върху опаковката. Независимо дали изберете да използвате слънцезащитен крем с висок SPF фактор или такъв с по-нисък, технологията на неговото изработване всъщност е от истинско значение. Например има кремове с максимално висок SPF, които обаче са ефективни само 2-3 часа и то ако не бъдат през това време "измити" от вода. При други проникването в кожата и стабилността по отношение на водата е значително по-добро, т.е. при липса на екстрени ситуации едно намазване на ден (в количество според инструкцията!) следва да е достатъчно.

В повечето страни вече е забранено на се предлагат на пазара слънцезащитни средства с SPF над 50+, но както вече стана ясно по-горе тази цифра за много хора е подвеждаща и не следва тя да бъде водеща!

При избора на продукт специалистите препоръчват да отдавате предпочитание на водоустойчив слънцезащитен крем, който да бъде нанесен обилно поне половин час преди да излезете на слънце. За повечето (но не за всички!) важи правилото да бъдат нанасяни повторно най-малко на два часа или след плуване, изсъхване или изпотяване.

Източник: zdrave.bg



Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Visokite-sluncezashtitni-faktori-ponyakoga-podvezhdat-166384
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.